Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otto von Habsburg věděl, co je Hitler zač, vzpomíná Schwarzenberg

Zprávy z EU

  17:12
PRAHA - S Ottou von Habsburgem zemřel poslední člověk, který měl ještě ústavní funkci "ve starém mocnářství", připomněl v pondělí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Otto von Habsburg foto: ČTK

Habsburg, který v pondělí ve věku 98 let zemřel v bavorském Pöckingu, ale podle něj například "okamžitě rozpoznal, co je Hitler zač", a jako europoslanec se velmi zasazoval o pomoc lidem, kteří bojovali proti totalitním režimům v někdejších východoevropských sovětských satelitech.

O smrti Otty von Habsburga čtěte:

"On ještě byl korunní princ rakouský, uherský a český, nesmíme na to zapomenout," připomněl Schwarzenberg. "Kromě toho to byl významný europoslanec, zajímavý člověk. Musím říci, že do vysokého věku sloužil jako poslanec evropského parlamentu, nakonec byl doyenem," pokračoval ministr.

Otto von Habsburg byl dlouholetým poslancem Evropského parlamentu za bavorskou konzervativní stranu CSU. Často se zasazoval o zájmy sudetských Němců vysídlených po válce z Československa. Respekt k jeho osobnosti vyjádřili i jeho političtí odpůrci.

Práce s nasazením
"Opravdu statečně bojoval za všechny naše národy a lidi, kteří byli tehdy zavřeni za oponou," prohlásil šéf české diplomacie. Schwarzenberg také připomněl, že i lidé jako Jiří Pelikán, který v Evropském parlamentu zasedal za italskou socialistickou stranu, o Ottovi von Habsburgovi hovořili jako o člověku, který "se vyzná a pracuje s plným nasazením".

Otto von Habsburg s manželkou kněžnou Reginou von Sachsen-Meiningen

Jako každý člověk měl i Otto von Habsburg "své slabé stránky, své chyby", míní Schwarzenberg. "Nicméně bychom neměli zapomenout, že od počátku rozpoznal, co byl Hitler zač, to mu musíme přiznat.

Operace Otto
Už jako mladistvý se proti němu postavil," prohlásil český diplomat. Připomněl, že kódové označení, které armáda nacistického Německa použila pro vojenské obsazení Rakouska, znělo "Operace Otto" a mohlo k osobě Otty von Habsburga odkazovat. "Nacisté věděli, že je to jejich úhlavní nepřítel," doplnil Schwarzenberg.

Otto von Habsburg

Otto von Habsburg měl podle něj "obrovskou radost", když se stal čestným občanem v Brandýse nad Labem. "To bylo, jak známo, milované místo jeho otce, který si to koupil. Chtěl to mít jako rodinný domov," dodal Schwarzenberg.

Poslední rakousko-uherský císař a otec Otty Karel I. byl posledním majitelem panství Brandýs nad Labem a v dvojměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav sídlil až do roku 1918.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!