Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ovlivnil R.E.M i Rolling Stones. Hampton zemřel během koncertu k 70. narozeninám

Magazín

  9:15
ATLANTA - Jen pár chvil chybělo do konce koncertu k jeho 70. narozeninám, když uznávaný americký kytarista Bruce Hampton klesl na kolena v často vídaném gestu. Všichni jeho spoluhráči na pódiu to považovali za výraz extáze a nepřestali hrát, ani když poté ulehl na pódium. Nezvedl se však ani po doznění posledního tónu a o pár chvil později jej lékaři prohlásili za mrtvého.

Hampton byl na americké rockové scéně znám jako velký propagátor jam sessions, při nichž se ke společné produkci scházeli členové řady kapel. foto: Twitter @USATODAY

Hampton byl na americké rockové scéně znám jako velký propagátor jam sessions, při nichž se ke společné produkci scházeli členové řady kapel. Mezi účinkujícími na jeho narozeninovém koncertu byli mezi jinými Warren Haynes ze skupiny The Allman Brothers Band či John Popper z kapely Blues Traveler.

Bubeník Jeff Sipe, který s si s Hamptonem vyměnil pohled těsně před jeho skonem, tvrdí, že se veterán místní hudební scény usmíval. „Podle mě to byl úsměv na rozloučenou,“ řekl Sipe agentuře AP.

Zakladatel několika kapel se spíše lokálním významem měl podle hudebních znalců vliv na řadu známých muzikantů včetně členů kapel jako Rolling Stones či R.E.M.

Podle svých blízkých prodělal v roce 2006 infarkt a bral řadu léků. Bez ohledu na to stále intenzivně koncertoval až do posledního okamžiku života.

„Bylo to dramatické a poetické zakončení života muže, jehož celý způsob žití byl uměleckou formou,“ uvedli k jeho skonu členové jedné ze spřátelených kapel The Tedeschi Trucks Band.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....