• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Hampton byl na americké rockové scéně znám jako velký propagátor jam sessions,...

Hampton byl na americké rockové scéně znám jako velký propagátor jam sessions, při nichž se ke společné produkci scházeli členové řady kapel. | foto: Twitter @USATODAY

Ovlivnil R.E.M i Rolling Stones. Hampton zemřel během koncertu k 70. narozeninám

Magazín
  •   9:15
ATLANTA - Jen pár chvil chybělo do konce koncertu k jeho 70. narozeninám, když uznávaný americký kytarista Bruce Hampton klesl na kolena v často vídaném gestu. Všichni jeho spoluhráči na pódiu to považovali za výraz extáze a nepřestali hrát, ani když poté ulehl na pódium. Nezvedl se však ani po doznění posledního tónu a o pár chvil později jej lékaři prohlásili za mrtvého.

Hampton byl na americké rockové scéně znám jako velký propagátor jam sessions, při nichž se ke společné produkci scházeli členové řady kapel. Mezi účinkujícími na jeho narozeninovém koncertu byli mezi jinými Warren Haynes ze skupiny The Allman Brothers Band či John Popper z kapely Blues Traveler.

Bubeník Jeff Sipe, který s si s Hamptonem vyměnil pohled těsně před jeho skonem, tvrdí, že se veterán místní hudební scény usmíval. „Podle mě to byl úsměv na rozloučenou,“ řekl Sipe agentuře AP.

Zakladatel několika kapel se spíše lokálním významem měl podle hudebních znalců vliv na řadu známých muzikantů včetně členů kapel jako Rolling Stones či R.E.M.

Podle svých blízkých prodělal v roce 2006 infarkt a bral řadu léků. Bez ohledu na to stále intenzivně koncertoval až do posledního okamžiku života.

„Bylo to dramatické a poetické zakončení života muže, jehož celý způsob žití byl uměleckou formou,“ uvedli k jeho skonu členové jedné ze spřátelených kapel The Tedeschi Trucks Band.

Autor: ČTK