Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Současná situace svět zhorší. Omezení svobod je předzvěstí toho, co nás čeká, říká francouzský filosof


Omezení svobod je předzvěstí toho, co nás čeká. | foto: Pixabay.com

Premium
Alain de Benoist je považován za jednoho ze zakladatelů nouvelle droite („nová pravice“). Je to radikální kritik globalizace a liberalismu, mnohými je vnímán za spornou postavu současného intelektuálního světa, jeho filosofie bývá označována za myšlenkový směr obsahující rezidua fašistické ideologie. Také část takzvané alternativní pravice (alt-right) jeho filosofii považuje za jeden ze svých myšlenkových zdrojů.

Lidovky.cz: V jednom svém textu jste napsal, že by měla být demokracie vynalezena znovu. Proč?
V podstatě každá země na světě o sobě mluví jako o demokracii, což ukazuje, že existují dost odlišné představy o tom, co toto slovo znamená. V západních zemích vládne demokracie liberální a zastupitelská, jenže ta je v krizi. Tradiční strany se od sebe liší snad už jedině volbou prostředků, protože cíle mají identické. Rozdíl mezi pravicí a levicí se rozmlžil, naopak se rozevřela obrovská propast mezi „obyčejnými“ lidmi a vládnoucí třídou. Zakoušíme krizi důvěry a jejími oběťmi jsou instituce a média. 

Mnoho lidí má pocit, a já si myslím, že ten pocit není neoprávněný, že ti, kteří je mají zastupovat, ve skutečnosti nezastupují nic než sebe. Tato obecná krize se nejprve projevila nezájmem o volby, ale v poslední době z ní začínají profitovat nové a netypické strany či hnutí, které jsou dnes etiketizovány jako „populistické“. Měli bychom si skutečně přiznat, že demokracii je třeba od základů přestavět. Nedostatky demokracie reprezentativní je nutno zmírnit systematičtějším využíváním demokracie participativní. Jinými slovy je třeba lidem umožnit vyjadřovat to, co si přejí – a pokud možno přímo.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor: