Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Stará se o těla slavných sportovců a narovnává záda politikům. Musím znát pacientův příběh, říká Kolář

Lidé

  7:00
PRAHA - U příležitosti dvacetiletého výročí magazínu Pátek Lidových novin výjimečně odemykáme rozhovory s významnými českými osobnostmi. Léčí se u něj ti nejlepší sportovci, prezidenti i ministři. Pavel Kolář (nar. 1953) ví o lidském těle jako málokdo v Česku. Rozhovor poskytl krátce po oslavě svých padesátin, psal Pátek LN v únoru 2013.

Pavel Kolář s Jaromírem Jágrem na olympijských hrách ve Vancouveru. foto:  Michal Růžička, MAFRA

LN: Říkali vám rodiče, narovnej se?
Neustále. V té době jsme museli ve škole sedět s rukama za zády, držet lopatky u sebe, takže mi mamka zapichovala prst mezi lopatky a narovnávala mě.

LN: Děláte to teď svým dětem?
Ani ne. Už se naštěstí opouští ten sokolský způsob držení těla – lopatky k sobě, vystrč prsa a zastrč břicho. Důležité je naopak uvolnění, aby držení těla bylo spojené s co nejmenší aktivitou svalů, a tím i nízkou námahou. Významnou roli v držení těla má správný dechový stereotyp a v něm pak má zásadní roli bránice.

LN: Potřebujete znát příběh svého pacienta? Kdo je, jak žije?
Bez toho to nejde. Můj pacient žije v nějakých vztazích, sociálních podmínkách, které ovlivňují jeho duši – a tu není možné oddělovat od těla. Mnoho onemocnění pramení z psychosociálních vztahů. Problém, jako je rozpad rodiny nebo ztráta práce, může být příčinou biologického problému a opačně. Tuhle vazbu je nutné v medicíně neustále respektovat.

Pavel Kolář.

LN: Jaké své smysly používáte při terapii a pro určení diagnózy?
Téměř všechny. Pro můj obor stejně jako pro sport je důležitá dobrá úroveň gnostických motorických funkcí: Musím umět opticky rozlišit prostor – hmatem, citem. Musím umět rozlišit pohyb, polohu těla, mít odhad a podobně. Musím vnímat a dešifrovat informace, které vydávají naše smysly. Když teď spolu sedíme v tenisovém klubu, slyšíte, že dole pod námi na kurtu někdo hraje badminton, a jste schopná rozlišit, jestli hrají daleko, nebo blízko. Zároveň se díváte na mě, sledujete můj obličej, a periferně stále zaznamenáváte, že hrají. K tomu víte, že si podepíráte bradu rukou, což cítíte, cítíte také, jestli jste oblečená, a tak dále. To je takzvané senzorické vnímání – a jeho kvalita je důležitá jak pro náš obor, tak třeba i pro sport. 

STALO SE 15. 2. 2013

Lidové noviny toho dne psaly, že prezident Václav Klaus se za slova o Václavu Havlovi nestydí. Klaus v polském týdeníku označil Havla za extrémního levičáka, který boří existující lidský řád. Čtyřnásobný jihoafrický paralympijský vítěz Oscar Pistorius předchozího dne zastřelil svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Za tři týdny se funkce českého prezidenta ujal Miloš Zeman.

Takový Jaromír Jágr – jeho vnímání v těchto oblastech je mnohonásobně větší než u nás nebo ostatních sportovců. Boris Becker zase vidí detail v periferním vidění daleko lépe než jiný tenista. Tyhle schopnosti jsou důkazově hůře prokazatelné, a proto unikají z medicíny. Medicína často nedostatečně vnímá tyto centrální funkce, i když jejich poruchy mají význam pro vznik některých traumat, degenerativních poruch a řady dalších ortopedických poruch, které vznikají chronickým přetěžováním.

LN: Jsou to nejvíc ruce, které potřebujete jako terapeut?
Ruce, ale hlavně oči. Velmi záleží na osobních předpokladech. Z české hennerovské neurologické školy vzešla řada profesorů, kteří se zabývali rehabilitační medicínou a byli světovými zakladateli tohoto oboru. Mezi ně patřili profesor Vojta, profesor Janda nebo profesor Lewit. Všichni přinesli medicíně velký pokrok, ale jejich techniky se lišily v závislosti na jejich nadání. Profesor Lewit měl vynikající palpaci, byl schopen – a také to trénoval – nahmatat pod papírem vlas. Ale už nebyl tolik schopný rozeznávat a vidět pohyb. Kdežto profesoři Vojta a Janda podřídili všechna vyšetřování svému geniálnímu pozorování. Vojta zvedl dítě a díval se, jak reaguje, a na základě toho diagnostikoval. Mojí předností je také spíš pozorování než hmat.

LN Ivana Trumpová Karel Gott Pavel Kolář v Obecním domě.
Pavel Kolář.

LN: Bez rukou se při rehabilitaci neobejdete...
Ano, ruce potřebuju, i schopnost je uvolnit a vnímat tkáň. Ať máme medicínu sebevyspělejší, ruku zatím nedokázal nahradit žádný přístroj. Oko a ruka budou pořád přesnější než cokoliv jiného.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...