Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Lidé

Pistorius podle soudkyně úkladnou vraždu nespáchal. Trest oznámí zítra

Handicapovanému atletovi hrozilo doživotí za úkladnou vraždu. Té se ale podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Handicapovanému atletovi hrozilo doživotí za úkladnou vraždu. Té se ale podle... | foto: Reuters

PRETORIA Soudkyně Thokozile Masipaová zamítla obvinění Oscara Pistoriuse z úkladné vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, za níž handicapovanému atletovi hrozilo doživotí. Pistorius čelí také obviněním z nedovoleného ozbrojování a střelby na veřejnosti, může být uznán vinným z vraždy či zabití. Výši svého trestu se atlet dozví v pátek.

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius se podle soudu v Pretorii vraždy nedopustil. Soudkyně Thokozile Masipaová zamítla obvinění z úkladné vraždy, za níž mu hrozilo doživotí, i vraždy s trestní sazbou 15 až 20 let vězení.

Čtení verdiktu bude pokračovat v pátek. Pokud bude Pistorius, který čelí také obviněním z nedovoleného ozbrojování a střelby na veřejnosti, uznán vinným ze zabití přítelkyně Reevy Steenkampové, může mu soudkyně udělit trest od pokuty po 15 let vězení. Možné stále je i zproštění viny.

ČTĚTE TAKÉ:

Sestra Oscara Pistoriuse Aimee s rodinou.
Pistorius během soudu plakal.
Oscar Pistorius podle soudu úkladnou vraždu nespáchal.
June Steenkamp, matka Reevy Steenkamp přichází na soudní líčení v Pretorii.

Masipaová ve spisu, který má podle zahraničních médií přes 100 stran, rozebírá jednotlivá obvinění a stanoviska obžaloby a obhajoby k předloženým důkazům. Pro obvinění z vraždy podle ní státní zástupce nepředložil dostatek přesvědčivých důkazů. Také výpovědi svědků včetně samotného Pistoriuse se soudkyni jevily jako nespolehlivé a plné rozporů.

Nešťastná náhoda nebo vražda po hádce?

Jaký trest atletovi hrozí?

Za zabití může u soudu dostat trest v širokém rozpětí od pokuty po maximálně 15 let, experti odhadovali obvyklou sazbu sedm až deset let. Za úkladnou vraždu Pistoriusovi hrozilo minimálně 25 let až doživotí.

Za použití odjištěné zbraně na veřejnosti, kterého se měl dopustit už dříve, když střílel z jedoucího auta a tasil odjištěnou zbraň v restauraci, Pistoriusovi hrozí pokuta až pět let vězení. Za nelegální držení munice počítá jihoafrický trestní řád s tresty od pokuty po 15 let vězení.

Šestinásobný paralympijský vítěz vloni na Svatého Valentýna zastřelil Steenkampovou ve svém domě. Sedmadvacetiletý Pistorius u soudu přiznal, že přítelkyni zastřelil (o jeho přiznání čtěte ZDE), popírá ale, že by ji úmyslně zavraždil nebo že by s ní měl osudného večera spory. Tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu, protože se domníval, že je za dveřmi koupelny zloděj. Podle obžaloby modelku po hádce zavraždil.

Proces se slavným závodníkem s podkolenní amputací obou nohou začal 3. března. Podle původních plánů měl trvat do 20. března, nakonec se ale uskutečnilo 41 jednacích dnů. Pistorius, jenž podle obhajoby trpí úzkostnou poruchou, navíc musel podstoupit sérii psychiatrických testů, podle lékařů byl ale v době spáchání činu za své jednání trestně odpovědný.

,

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...