Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Po amerických prezidentech má svou knihovnu i Ray Charles

Lidé

  16:13
LOS ANGELES - Legendární zpěvák Ray Charles má svou knihovnu stejně jako například bývalí američtí prezidenti Richard Nixon a Ronald Reagan. Ray Charles Memorial Library byla oficiálně otevřena ve čtvrtek v Los Angeles u příležitosti nedožitých 80. narozenin soulového hudebníka. Knihovna sídlí v budově, kterou Charles postavil na počátku 60. let. Nabízí hlavně interaktivní exponáty vypovídající o hudebníkově životě a kariéře.

Ray Charles foto: Reprofoto

Návštěvníky v každé sekci knihovny vítají prostřednictvím videa Charlesovi přátelé a kolegové, včetně Quincyho Johna, B.B. Kinga, producenta Jimmyho Jama a filmaře Taylora Hackforda. Dotykové obrazovky zvou hosty, aby se seznámili s Charlesovými nejznámějšími nahrávkami, na výstavách jsou zase některé z jeho cen Grammy, kostýmy, staré kontrakty a jeho nepostradatelné černé brýle.

Charlesovi fanoušci si mohou prohlédnout jeho osobní piano a saxofon, jeho sbírku mikrofonů a dopisy, které dostal od Billa Clintona, George Bushe a Johnnyho Cashe. V knihovně je také mixážní pult, na němž si návštěvníci mohou udělat své vlastní mixy Charlesových klasických rytmů a melodií, místnost s karaoke, kde mohou zpívat spolu s Charlesem a jeho dívčí vokálovou skupinou Raelettes. "Ray strávil více času v této budově než kdekoli jinde na světě," řekl Tony Gumina, šéf marketingové skupiny Raye Charlese.

Ve druhém poschodí budovy, která byla v roce 2004 vyhlášena kulturní a historickou památkou, je jeho nahrávací studio a skříň plná jeho šatů.

Vyjdou dosud nevydané nahrávky
Ray Charles o sobě říkával, že když v dětství ztratil zrak, staly se jeho očima uši. Zcela se pak oddal hudbě, posléze míchal hudební styly a prorazil společenské i hudební bariéry. Příští měsíc má vyjít sbírka dosud nevydaných Charlesových nahrávek, včetně country skladeb ze spolupráce s Johnnym Cashem.

Hackford, který v roce 2004 natočil autobiografický film Ray, nazval Charlese "jedním z největších hudebníků, které tato země zplodila".

Hlavní cíl knihovny: vzdělávat a inspirovat děti
Knihovna je dílem Charlesovy charitativní nadace, kterou zřídil v roce 1986, aby sloužila lidem s poškozeným sluchem. I když byl Charles slepý, cítil, že skutečným handicapem by bylo neslyšet muziku.

Když v roce 2004 zemřel ve věku 73 let, nechal všechen svůj intelektuální majetek a 50 milionů dolarů nadaci, aby mohla pokračovat v práci.

Nadace Raye Charlese také poskytuje granty na podporu lidí s poruchami sluchu a na vzdělávání. Hlavním cílem knihovny je vzdělávat a inspirovat děti, které nemají ve školních osnovách hodiny umění, řekla prezidentka nadace Valerie Ervinová.

Knihovna bude otevřena exkluzivně pro školní děti a jen na pozvání. Počítá se ale s tím, že někdy příští rok by se mohla otevřít i veřejnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!