Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po amerických prezidentech má svou knihovnu i Ray Charles

Lidé

  16:13
LOS ANGELES - Legendární zpěvák Ray Charles má svou knihovnu stejně jako například bývalí američtí prezidenti Richard Nixon a Ronald Reagan. Ray Charles Memorial Library byla oficiálně otevřena ve čtvrtek v Los Angeles u příležitosti nedožitých 80. narozenin soulového hudebníka. Knihovna sídlí v budově, kterou Charles postavil na počátku 60. let. Nabízí hlavně interaktivní exponáty vypovídající o hudebníkově životě a kariéře.

Ray Charles foto: Reprofoto

Návštěvníky v každé sekci knihovny vítají prostřednictvím videa Charlesovi přátelé a kolegové, včetně Quincyho Johna, B.B. Kinga, producenta Jimmyho Jama a filmaře Taylora Hackforda. Dotykové obrazovky zvou hosty, aby se seznámili s Charlesovými nejznámějšími nahrávkami, na výstavách jsou zase některé z jeho cen Grammy, kostýmy, staré kontrakty a jeho nepostradatelné černé brýle.

Charlesovi fanoušci si mohou prohlédnout jeho osobní piano a saxofon, jeho sbírku mikrofonů a dopisy, které dostal od Billa Clintona, George Bushe a Johnnyho Cashe. V knihovně je také mixážní pult, na němž si návštěvníci mohou udělat své vlastní mixy Charlesových klasických rytmů a melodií, místnost s karaoke, kde mohou zpívat spolu s Charlesem a jeho dívčí vokálovou skupinou Raelettes. "Ray strávil více času v této budově než kdekoli jinde na světě," řekl Tony Gumina, šéf marketingové skupiny Raye Charlese.

Ve druhém poschodí budovy, která byla v roce 2004 vyhlášena kulturní a historickou památkou, je jeho nahrávací studio a skříň plná jeho šatů.

Vyjdou dosud nevydané nahrávky
Ray Charles o sobě říkával, že když v dětství ztratil zrak, staly se jeho očima uši. Zcela se pak oddal hudbě, posléze míchal hudební styly a prorazil společenské i hudební bariéry. Příští měsíc má vyjít sbírka dosud nevydaných Charlesových nahrávek, včetně country skladeb ze spolupráce s Johnnym Cashem.

Hackford, který v roce 2004 natočil autobiografický film Ray, nazval Charlese "jedním z největších hudebníků, které tato země zplodila".

Hlavní cíl knihovny: vzdělávat a inspirovat děti
Knihovna je dílem Charlesovy charitativní nadace, kterou zřídil v roce 1986, aby sloužila lidem s poškozeným sluchem. I když byl Charles slepý, cítil, že skutečným handicapem by bylo neslyšet muziku.

Když v roce 2004 zemřel ve věku 73 let, nechal všechen svůj intelektuální majetek a 50 milionů dolarů nadaci, aby mohla pokračovat v práci.

Nadace Raye Charlese také poskytuje granty na podporu lidí s poruchami sluchu a na vzdělávání. Hlavním cílem knihovny je vzdělávat a inspirovat děti, které nemají ve školních osnovách hodiny umění, řekla prezidentka nadace Valerie Ervinová.

Knihovna bude otevřena exkluzivně pro školní děti a jen na pozvání. Počítá se ale s tím, že někdy příští rok by se mohla otevřít i veřejnosti.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat