Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Po očkování se pořádně vyspěte, radí imunoložka. Covid bychom podle ní měli brát jako zdvižený prst přírody

Imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Respektovaná imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová o covidu jako zdviženém prstu přírody, o tom, jak souvisí psychická pohoda se zdravím a proč se imunita nikdy nesmí nudit.

Z imunity se v době pandemie stal svatý grál. Zajímá se o ni každý, protože na ní závisí, jestli dostaneme covid a v jak těžké formě. Jestli umřeme s hadicí v krku, nebo to bude jenom „rýmička“.

Respektovaná imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová
Imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová

Co bychom ale vlastně měli dělat, abychom své imunitě pomohli? Koupit si D vitamin? Nebo radši céčko? Dezinfikovat všechno, čeho se někdo dotkl? Lézt do studené vody? A jak ta obranyschopnost vlastně funguje? A tak jsem si o tom šla popovídat s odbornicí na slovo vzatou, profesorkou Blankou Říhovou, která se imunologií zabývá celý život a nedávno vydala pozoruhodnou knihu Jak se dělá imunita. Mimochodem, jak imunita funguje, se učí několik semestrů na vysoké škole. Takže po zhruba hodinovém rozhovoru jsem pochopila hlavně to, jak je celý ten systém složitý. Ale taky rafinovaně dokonalý.

Ve vaší nové knize mě překvapilo například to, že by se člověk po očkování proti covidu měl hlavně dobře vyspat. Když je to tak důležité, proč už to lidem dávno někdo neřekl?
No já sama to donedávna nevěděla! Ale když jsem začala psát tuhle knížku, poctivě jsem si prošla hromadu odborných separátů, protože je pořád plno nových věcí. Že se po vakcinaci člověk nemá vyčerpávat, to se ví. Ale že se má po očkování především dobře vyspat, protože studie ukazují, že ti dobře vyspaní pak měli až dvojnásobné množství protilátek, to byla i pro mě novinka.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat