Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká pokořitelka Gibraltaru: Už vím, proč si Britové váží královské rodiny

Magazín

  6:29
PRAHA - Letos v červenci přeplavala devatenáctiletá Lucie Leišová z Příbrami jako vůbec nejmladší Evropanka Gibraltarský průliv. Za mimořádný výkon ji nyní pohostil britský princ Edward. Studentka příbramského gymnázia společně s členem královské rodiny povečeřela.

Lucie Leišová (druhá zleva) společně s princem Edwardem a dalšími účastníky slavnostní večeře foto: Archiv Lucie Leišové

Britský princ Edward pohostil v Londýně úspěšné mladé lidi z celého světa. Mezi nimi byla i nadějná česká plavkyně Lucie Leišová, která také společně s dalšími studenty a členem britské královské rodiny povečeřela. Setkání se uskutečnilo v rámci vzdělávacího programu The Duke of Edinburgh´s International Award (DofE).

„Celá akce probíhala od 19. do 25. listopadu, do Londýna jsem odlétala o něco dříve, protože jsem si potřebovala natrénovat připravenou řeč a protokol. Spolu se mnou se setkání zúčastnila ještě slečna z JAR a báječný mladý muž z Ghany, oba měli skvělé a motivující příběhy o tom, jak pomáhají svému okolí,“ sdělila serveru Lidovky.cz Lucie Leišová.

Studenti zapojeni do mezinárodního programu si sami vytyčují cíle, kterých chtějí dosáhnout. Lucie Leišová, která se do něj přihlásila před rokem, před sebe postavila ambiciózní výzvu - přeplavání Gibraltarského průlivu.

The Duke od Edinburgh´s International Award

  • Celosvětový program byl založen roku 1956 princem Philipem 
  • V České republice funguje od roku 1994
  • Je určen mladým lidem od 14 do 24 let
  • Jeho cílem je rozvíjení jejich osobnosti, sportovního nadání, talentu a sociálního cítění.
  • Ve čtyřech základních oblastech, jimiž jsou rozvoj talentu, sportovní aktivita, dobrovolnictví a dobrodružná expedice si stanoví cíl, který pod záštitou svého patrona plní
  • Po celém světě se programu účastní na 8 milionů studentů, v Čechách je do DofE zapojeno přes 600 osob

Svůj sen si letos v létě splnila. Úžinu dlouhou 22 kilometrů z Evropy do Afriky zdolala, a stala se tak čtvrtou Češkou a zároveň nejmladší Evropankou, které se průliv podařilo pokořit.

V listopadu ji za to společně s dvojicí mladých lidí z Ghany a JAR pozval do Velké Británie syn královny Alžběty, britský princ Edward, který je patronem celosvětového programu DofE.

„Moc pro mě toto setkání znamená, byl to zážitek na celý život. Vedle prince Edwarda jsem poznala spoustu dalších zajímavých lidí, akce mi umožnila navázat kontakty, získat nové přátele a procvičit si anglický jazyk. Samotný princ Edward byl báječný a velmi zábavný hostitel, Pochopila jsem, proč si Britové tolik váží královské rodiny,“ sdělila serveru Lidovky.cz Leišová.

Další cíl: Cena Vévody z Edinburghu

Mladá plavkyně z Příbrami nyní pracuje na získání Zlaté ceny vévody z Edinburghu, po splnění sportovního snu se tedy věnuje i dalším aktivitám. V rámci dobrovolnické činnosti vede kroužek plavání pro děti v příbramském oddílu, studuje anglický jazyk a s kolegy z gymnázia v Příbrami vyrazí na čtyřdenní poznávací expedici. Teprve po splnění všech cílů, kterým se bude věnovat rok a půl, může obdržet Zlatou cenu vévody z Edinburghu. Ta mnohým studentům otevírá dveře na prestižní britské univerzity a vylepšuje i jejich pozici na trhu práce.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat