Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: 140 milionů zhlédnutí. Příběh šampiona, který přišel o nohu, ve videoklipu

Lidé

  7:23
PRAHA - Stačila jedna vyjížďka a jeho život se převrátil naruby. Usměvavý americký herec a profesionální jezdec na kole BMX Kurt Yaeger přišel po těžké nehodě o nohu. Díky svému pozitivnímu přístupu a tvrdé dřině se ale mohl znovu opřít do pedálů a začít zase trénovat. Jeho úspěch i pád, zaznamenaný ve známé popové písni „Waiting all night“ od skupiny Rudimental, trhá dodnes počítadla videoplatformy YouTube.

BMX jezdec Kurt Yaeger foto: wikipedia

V dubnu před třemi lety nazpívala známá zpěvačka Elle Eyreová ve spolupráci s hudebním uskupením Rudimental hit „Waiting all night“. Píseň s dokola se opakujícím textem (Tell me that you need me. Tell me that you want me“ - „Řekni, že mě potřebuješ. Řekni, že mě chceš“ - ve volném překladu, pozn. red.) doprovází silný příběh odvážného Kurta Yaegera, rodáka z Kalifornie, který sám ztvárnil hlavní roli ve videoklipu k chytlavému songu.

A jak dokazuje počet zhlédnutí videa, osud BMX jezdce dobyl celý svět. Pětiminutový „film“ o Kurtově životě poté, co skončil v nemocnici, vidělo už přes 142 milionů lidí. V klipu hraje sám sebe – sportovce, kterému nehoda v roce 2006 změnila celý život.

Při nešťastném pádu, při kterém vylétl z motorky, narazil do kovového zátarasu a dopadl až po několika metrech, se ošklivě zranil. Měl zlomenou pánev a poranil si močový měchýř. Kromě toho měl také poškozená žebra, selhávaly mu plíce. Utrpěl těžký otřes mozku.

Jako zázrakem přežil. A k překvapení jeho rodiny i fanoušků se už po roce od tragické události vracel do doby před nehodou. Jen s jedním velkým rozdílem - lékaři mu pod kolenem amputovali nohu. Jenže Kurt se nevzdal a do nové životní etapy se pustil se svým vrozeným optimismem a úsměvem na tváři. Jinak to zřejmě ani neumí.

Krátce nato začal hrát, získával role, znovu trénoval na svém milovaném BMX. Kurt, který momentálně žije v Los Angeles, účinkoval v seriálu NCIS vysílaném americkou televizí CBS. Zahrál si i v díle natáčeném pro HBO a Cinemax. Seznam jeho rolí se pomalu rozrůstal o další a další fiktivní charaktery. Všechny mu přinesly kariérní postup i stále větší popularitu.

Role v hudebním videoklipu k písni Waiting All Night, v němž vystupují jeho reální kamarádi a nejbližší, bude ale v seznamu všech rolí vždy na prvním místě. Neobyčejný příběh zachycený na kameru je svědectvím jak pro něj, tak i pro všechny lidi. S handikepem či bez něj. Hlavní aktér – samotný Kurt – totiž dává všem pocit, že nic není nemožné. On sám je toho zářným příkladem.

Přinejmenším znovu uspěl v disciplíně, na kterou mohl podle mnohých po nehodě rovnou zapomenout. Jenže on se dostal i po nehodě na špici mezi BMX jezdci, podílel se třeba i na přípravě X Games, významné události pro skutečné profesionály.

Nikdy ovšem neopomíjel ty, kteří potřebují kvůli svému postižení při sportování trochu pomoci. Kurt proto již několik let podporuje různé neziskové organizace, které organizují sportovní tábory a připravují události pro mládež i dospělé s trvalým sportovním postižením. V roce 2012 jej paralympijský tým ze Spojených států dokonce pozval, aby společně s nimi trénoval v Park City. Podobnou nabídku dostal potom i do Innsbrucku. Mimo to se zúčastnil také turné BMX jezdců ve Velké Británii a Africe.

Když začal zase trénovat, dostával nejrůznější nabídky od sponzorů. Domluvil se s světově známou značkou založenou v Kalifornii. Společnost Etnies totiž dodávala boty, které umožnily experimentovat s novým magnetickým pedálem. Se zástupci dalších firem pak společně vymysleli způsob, jak se udržet na pedálech a zmírnit tlak při neustálém pohybu umělé nohy. Islandská firma mu vzápětí pomohla navrhnout vlastní ortézu. Sám Yaeger se stal jedním z majitelů společnosti ProTonLocks vyrábějící speciálně navržené pedály. Chtěl pomáhat, a dokázal to.

Dařilo se mu ale i na jiném než sportovním a podnikatelském poli. Pustil se také do uměleckých aktivit. Spolu se svým obchodním partnerem Joshem Gillickem, vytvořil Yaeger produkční společnost Artist Film, která stála u zrodu devíti krátkých filmů.

Kromě toho je členem Americké federace televizních a rozhlasových umělců, dále se zapojil do celosvětové kampaně bojující za práva lidí se zdravotním postižením, kteří se pohybují v uměleckých vodách či pracují ve sdělovacích prostředcích. Spolupracuje i na mezinárodních událostech pro raněné vojáky.

Se svým projevem vystoupil také na akcích, které se věnují lidem s mozkovou obrnou a jako hlavní řečník promlouval k lidem na konferenci Adobe Summit 2014 v Londýně. Hlavním tématem bylo znovuobjevování, k čemuž měl Yaeger rozhodně co říci. Sám to totiž dokázal.

Poděkováním za jeho práci mu může být například cena z roku 2014. Píseň Waiting All Night totiž vyhrála Brit Awards v kategorii „Singl roku“. A nejen to. Slova, které zpěvačka Ella Eyerová zpívá s upřímnou radostí z Kurtova úspěchu i smutkem v hlase, znějí dodnes z rádií, televizních obrazovek, ale i jako reklamní znělky. Song, ačkoli už tři roky starý, pořád rezonuje.

A úspěch slaví i na hudebním parketu. Příběh Kurta Yaegera v pětiminutovém sestřihu doprovázený drum and bassovou linkou se na videoplatformě YouTube zobrazil už celkem 142 milionkrát. To je pro ilustraci zhruba dvakrát tolik, co ukazuje počítadlo pod světově známou písní Michaela Jacksona Beat it.

Autor: