Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Čerepanovovi selhalo srdce v 19 letech. Zemřel na ledě po boku Jágra

Magazín

  10:00
PRAHA - Střídání na ledě odmakal a zamířil si odpočinout na střídačku. Tam zkolaboval. V pouhých devatenácti letech. Ruskému hokejistovi Alexeji Čerepanovovi selhalo srdce během utkání přímo před zraky spoluhráčů z Omsku včetně Jaromíra Jágra.

Alexej Čerepanov byl nadějný hokejista. foto: ARCHIV MAFRA

Talent mu nechyběl. Čerepanov pravidelně reprezentoval Rusko v mládežnických kategoriích a za Omsk hrál od svých sedmnácti let. Útočník přezdívaný „Sibiřský expres“ ve své premiérové sezoně 2006/2007 v ruské Superlize posbíral 29 bodů, čímž překonal současné hvězdy světového hokeje Jevgenije Malkina, Alexandra Ovečkina či Ilju Kovalčuka. Navíc s osmnácti vstřelenými góly zdolal nováčkovský rekord legendárního Pavla Bureho.

Čerepanov byl komplexní hráč, který vynikal ve všech atributech. Skvěle bruslil, měl přehled ve hře a zakončoval s milimetrovou přesností. A stále se usmíval. „Je to mladý kluk, který už dokázal vstřelit spoustu důležitých gólů. Nejvíce ze všech mladíků v uplynulé sezoně,“ komentoval volbu při draftu NHL v roce 2007 skaut Gordie Clark z New York Rangers, proč si Čerepanova vybrali ze sedmnácté pozice. A vložili do něj velké naděje.

Alexej Čerepanov měl srdce o dvě třetiny větší, než je obvyklé.

Alexej Čerepanov měl srdce o dvě třetiny větší, než je obvyklé.

„Příští rok se k vám připojím,“ slíbil v létě 2008 mistr světa v kategorii do osmnácti let. Svůj plán a sen ale nenaplnil. Rozhodl se, že ještě sezonu stráví doma. S Avangardem Omsk byl u zrodu Kontinentální hokejové ligy. Ligy, jejímž smělým cílem bylo a je vyrovnat se zámořské NHL. Už Čerepanovova smrt však jasně ukázala markantní rozdíl mezi oběma největšími soutěžemi. Ale nepředbíhejme...

„Nový ročník hodně napoví a moc se na něj těším. Mimo jiné proto, že jsem v jedné kabině s Jaromírem Jágrem,“ pravil ruský mladík, pro něhož byl český hokejista idolem z dětství. Za těch pár měsíců se oba hodně sblížili. Jágr chtěl „vybrousit“ talent, který v Čerepanovovi dřímal.

Začátek sezony se mu povedl náramně, držel si bilanci téměř jednoho kanadského bodu na utkání. Pak ovšem přišel onen osudný zápas v Čechově. Blížil se konec třetí třetiny mezi Viťazem a Avangardem, když Čerepanov po jednom ze střídání usedl na lavičku. Vedle Jágra. Náhle se jeho bezvládné tělo svalilo na podlahu a spoluhráči se mu snažili pomoct. Ruská média pár hodin po incidentu tvrdila, že Čerepanov zkolaboval po srážce s Jágrem, což nebyla pravda. Předtím však neproměnil přečíslení dva na jednoho.

Jágr: Byl to obrovský talent

„Přijel z ledu a ještě asi tak třicet vteřin seděl vedle mě. Ani jsme se nebavili, jen jsem normálně sledoval hru. A najednou omdlel, spadl na asistenta doktora, který stál za ním,“ popsal tehdy Jágr MF DNES. „Měl jsem k Alexejovi blízko. Byl to obrovský hokejový talent. Kluk, který na sobě pořád pracoval, aby byl lepší,“ přiblížil vztah s tragicky zesnulým spoluhráčem.

Jedním z prvních, kdo k Čerepanovovi přiběhli a snažili se ho zachránit, byl lékař domácího týmu Igor Spasovchodskij. „Viděl jsem, jak se Sergej Bělikin (lékař Omsku) trápí s Alexejem na střídačce. Pochopil jsem, že je to vážné. Začali na mě křičet i naši trenéři: Pomoz mu!“ popsal kritické chvíle deníku Sovětskij sport.

„To ještě žil. Požádali jsme ho, aby na nás mrknul. A on to udělal! Několikrát za sebou jsme poté opakovali masáž srdce a dýchání. Sám však nevydržel dýchat víc než pět vteřin,“ dodal Spasovchodskij.

Jágr se poprvé v životě ocitl tváří v tvář smrti. „Nikdy jsem nic podobného na vlastní oči neviděl. Překvapilo mě, že tělo může být během dvou tří vteřin úplně bezvládné. Během chvilky zbělal. Srdce se zastavilo, krev mu neproudila.“

Devatenáctiletému hokejistovi selhalo srdce.

Devatenáctiletému hokejistovi selhalo srdce.

Vyšetřovací komise KHL odhalila, že Čerepanov zemřel na akutní selhání srdce v důsledku hypertrofické kardiomyopatie – onemocnění, při němž dochází ke zvětšení srdečního svalu. „Jeho srdce bylo o dvě třetiny těžší než u zdravého člověka. Měli mu přiznat invaliditu,“ prohlásil šéf komise Vladimir Šalajev.

S takovým onemocněním nadějný útočník neměl vůbec vrcholově sportovat a je otázkou, zda o tom vedení Omsku vědělo. V NHL ovšem prošel zdravotními testy bez problémů. Ruská federální vyšetřovací komise navíc tvrdila, že užíval doping. To odmítl předseda IKEM Jan Pirk. „Napadlo mě to také, ale nemoc, kterou trpěl, to vylučuje,“ řekl.

Život Čerepanovovi možná mohla zachránit včasná pomoc lékařů s potřebnými přístroji. Sanitka ovšem stadion předčasně opustila, a než se vrátila a zkolabovaného hráče odvezla do nemocnice, zabralo to patnáct až dvacet minut. Navíc záchranáři neměli k dispozici fungující defibrilátor, který zachránil například českého obránce Detroitu Jiřího Fischera, jenž v roce 2005 rovněž zkolaboval při zápase.

Přístup lékařů tehdy pro LN odsoudil i trenér české juniorské reprezentace a někdejší kouč Magnitogorsku Marek Sýkora. „Ani mě nepřekvapilo, když jsem se doslechl, že sanitka odjela dříve a pak se vrátila bez vybavení. To je ten ruský šlendrián, pozůstatek minulosti. Na jednu stranu velkohubá prohlášení o velkolepém projektu, na druhé straně tohle. Musím říct, že mi to na Rusy úplně sedí. Bohužel to stálo lidský život.“

Alexej Čerepanov obdivoval Jaromíra Jágra.

Alexej Čerepanov obdivoval Jaromíra Jágra.

Podobný názor zastával i útočník Jan Marek. „Je to ze strany Čechova velké pochybení. Konkrétně tedy toho člověka, co má podobné věci na starost. Je neskutečné, že sanitka odjela s tím, že už se nemůže nic stát,“ nechápal Marek. I jemu se stala KHL osudnou. Před dvěma lety totiž zahynul při letecké katastrofě týmu Lokomotiv Jaroslavl.

Modlitba v kostele

Smrt nadějného mladíka zasáhla celý hokejový svět. Včetně NHL, kam měl po sezoně zamířit. „Jsme nesmírně smutní ze ztráty Alexeje. Byl to energický a inteligentní mladík s obrovským talentem a velkou budoucností,“ uvedl Glen Sather, generální manažer New York Rangers.

Nejcitelněji bylo zasaženo mužstvo Avangardu. Po utkání v Čechově zrušilo odlet do Omsku a zamířilo do kostela modlit se za svého spoluhráče. „Měli jsme zprávu, že srdce začalo pracovat. Bůh ví, jestli to byla pravda. Až někdy cestou z kostela jsme se dozvěděli, že zemřel,“ pravil Jágr.

V aréně Omsku se poté odehrál smuteční akt, po kterém byl mladý hokejista pohřben. Rozloučit se přišly desetitisíce lidí. Následně KHL zavedla detailní prohlídky hráčů a povinnost mít defibrilátor na stadionu. A podobně se zachovala i česká extraliga. Srdeční vada tak byla odhalena například hráči Pardubic Rastislavu Špirkovi, jemuž také hrozil kolaps.

S nadějným hokejistou se přišlo rozloučit velké množství lidí.

S nadějným hokejistou se přišlo rozloučit velké množství lidí.

A jaké byly tresty v KHL za pochybení při Čerepanovově smrti? Šéfovi Omsku Bardinovi hrozil vyhazov, v klubu ovšem zůstal. Doživotní zákaz v hokejovém prostředí dostali dva funkcionáři z Čechova. Podle soudu však vinu nenesl nikdo.Jisté je tak pouze to, že pochybení osádky sanitky šance na jeho záchranu rozhodně nezvýšilo

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...