Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Český Elvis Presley? Talentovaný Karel Zich zemřel při potápění

Magazín

  7:00
PRAHA - Mezi Elvisem Presleym a Karlem Zichem byl jeden velký rozdíl. Zich uměl zpívat rokenroly jako Elvis. Ale Elvis si nikdy nevystřihl starou renesanční píseň s takovou bravurou, jak to dokázal Karel.

Karel Zich. foto: MAFRA

Zmínka o Presleym musela zaznít hned na začátku, aby byl od ní pokoj. Život Karla Zicha byl mnohem zajímavější než klišé o jeho barvě hlasu a intonaci. Ale na spojení „český Presley“ se obvykle čeká. Důležitější než to, čemu se Zichův tenor podobal, je třeba to, že byl intonačně absolutně přesný.

Při natáčení televizního dokumentu v roce 2006 poznamenal kritik Jiří Černý: „Slyšet Karla zpívat falešně, tak to se vám nepoštěstilo. Jeho zpěvácký talent přerůstal všechno. On ve mně i po čtyřiceti letech zpívání vzbuzoval občas takový dojem, že cosi ve mně se zachvělo radostí, jak může lidský hlas, ten nejlepší nástroj, vydat tak dokonalý tón.“

Skvělý sluch

Umělecký šéf Spirituál kvintetu Jiří Tichota je přísný k sobě i ke všem okolo. Kdyby na čistotě Zichova zpěvu našel nějaký kaz, neměl by problém na něj poukázat. „Zcela mimořádný talent pěvecký, přirozeně, neokázale uplatňující nádherný, měkký a ohebný hlas. Měl skvělý sluch a téměř nikdy nehřešil v intonaci. Patřil k těm vyvoleným, kteří zpívají čistě a krásně i v indispozici, která se v řeči projeví už velmi nápadně.“

Karel Zich.

Spojí-li se s čistým hlasem líbivá, hladce ohebná melodie a nekonfliktní text, bývá to koleda o nálepku „popař“. Tak trochu hanlivou a přezíravou. Dokud mezi roky 1968 až 1973 vystupoval Zich se Spirituál kvintetem, bylo vše v pořádku. Pak se ale vydal na sólovou dráhu a vypadalo to, jako by pro komerční úspěch zradil umění. Zrada to ale nebyla. Už na počátku spolupráce se Spirituál kvintetem Zich upozornil Tichotu, že se připravuje na vlastní projekty a že nebude ve skupině navždy.

Stačí se podívat do záhlaví písniček z více než dvou desítek alb na to, kdo je jejich autorem. Hudbu k naprosté většině si Zich napsal sám, kompozici ostatně studoval na konzervatoři. Talentovaný zpěvák a kytarista potřeboval prostor pro vlastní nápady. Ano, byly to líbivé písničky, nekonfliktní střední proud a občas šťavnatější rokenrol, tu a tam nějaké blues. Jenže vnitřní rozervanost a touhu vykřičet se ze vzteku by lidé zpěvákovi, který měl svá drobná chlapecká ústa vždy prohnuta do drobného úsměvu, posluchači stejně nevěřili.

Jeho život byla prostě paráda a tenhle slogan lidé Zichovi věřili, desek s jednou z jeho nejslavnějších písní si koupili více než čtvrt milionu. Kolegové z hudební branže vždy mluvili o Zichovi jako o obětavém kamarádovi, který pomohl, kdykoliv bylo třeba. Nakolik se jeho nechuť ke střetům a konfliktům podepsala na jeho předlistopadovém vstupu do KSČ, už dnes těžko někdo posoudí. V rozhovorech se na to Zicha nikdo neptal a on o tom nemluvil. 

Až v roce 2004, několik měsíců před tragickou dovolenou na Korsice, mu v internetové diskusi položil jeden ze čtenářů otázku: Z jakého důvodu jste byl v KSČ? Karel Zich odpověděl: „Já jsem pro to žádný důvod neměl. A měli pro to asi důvod lidi, kteří mě chtěli dostat i do StB. Zaplať pánbůh nemám jako omylný člověk svědomí udavače a člověka, který by někomu ublížil.“ Lenka Filipová, která se Zichem často vystupovala, o jeho kroku řekla, že to nebylo nijak poznat, a kritik Jan Rejžek se v nekrologu nad touto kapitolou pouze „ušklíbl“. 

O krok před Smokie

Jedna věc se o Zichovi traduje neprávem – že svou slávu výrazně přiživil písní Alenka v říši divů, hitem skupiny Smokie. Ve skutečnosti to bylo opačně. Větší čich na hit prokázal Zich. „Alenici“, jak Zich písničce Living Next Door to Alice říkal, napsali Nicky Chinn a Mike Chapman a poprvé ji v roce 1972 nazpívalo australské vokální trio New World. Zich si píseň zařadil do repertoáru o rok později a teprve v roce 1976 si ji upravili Smokie!

Karel Zich.

Od roku 1992 začal Zich střídat sólová vystoupení s koncerty se Spirituál kvintetem. Po padesátých narozeninách zněl pořád silně a čistě. Jenže vše ukončila dovolená v červenci 2004 na Korsice. Karel Zich si udělal potápěčský kurz a po jednom z ponorů nedaleko města Porto Vecchio se mu zastavilo srdce.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Výroba a sklady v patrové budově
Výroba a sklady v patrové budově

Nádražní, Světlá nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod
2 500 000 Kč