Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Eva Holubová zapíjela deprese. Pomohla si, protože sama chtěla

Lidé

  8:10
Patří k nejobsazovanějším českým herečkám. Kariéru a rodinu však populární Evě Holubové před lety málem zničil alkohol a deprese.

Eva Holubová jako nesnesitelná exmanželka Bohuna foto: Falcon

POHNUTÉ OSUDY: Zapomenutý hrdina. Vilém Goppold z Lobsdorfu, první Čech s olympijskou medailí

Táhlo jí na čtyřicet, měla slibně nastartovaný profesní život, dvě malé děti, partnera a
několik blízkých přátel, kteří byli vždy připraveni pomoci. Přesto tehdy prožívala Eva Holubová snad nejtěžší životní období. Období diktované depresemi a alkoholem.

Herečka Eva Holubová.

Pila často a hodně. Někdy po barech tancovala opilá na stole, jindy se svlékala do spodního prádla. Domů se pak vracela nad ránem. Bylo jí jedno, co si o ní kdo myslí. Že nezvládne dostát pracovním závazkům a bude muset platit pokuty za zrušená natáčení či představení.

Bylo jí jedno i to, že na ni doma čekají děti, dvojčata Adam a Karolína. „Měla období, kdy pila hodně, bylo mi to nepříjemné, protože občas vůbec nevěděla, kdo je,“ vzpomínala v dokumentu 13. komnata Evy Holubové na opilé časy Karolína. Rovněž přátelé byli z její sebedestrukce zoufalí a snažili se ji od pití odrazovat. Jenže ona pila dál. Pila, aby porazila zákeřnou depresi.

Neznámá diagnóza

Že její kroky řídí psychická nemoc, Holubová dlouho nevěděla. Na první pohled vše vypadalo jako klasický příběh člověka, na němž se jen nezdravě podepsalo bohémské prostředí. V tom se Holubová pohybovala od mládí. Už na gymnáziu koketovala s divadlem – působila třeba v divadle Sklep. Později vystupovala na Divadelních poutích na Střeleckém ostrově. Scházeli se tu umělci, k jejichž společnosti konzumace alkoholu neodmyslitelně patřila. Navíc atmosféra 80. let trend ještě posilovala.

Jenže Holubová se již tehdy nevědomky potýkala s endogenními depresemi. A alkohol tak pro ni byl mnohem nebezpečnější než pro jiné. Nemoc se u ní projevovala již od puberty. V 19 letech se dokonce pokusila o sebevraždu. „Když u mě nastala hormonální změna v důsledku nenaplněného těhotenství, prostě jsem chtěla nebejt,“ vysvětlovala později v rozhovorech.

Eva Holubová jako nesnesitelná exmanželka Bohuna

Ani v tak závažné chvíli nepřišla na řadu terapie a Holubová se s úzkostmi dlouhé roky
vypořádávala sama. Po střední škole pracovala krátce v mateřské škole a v Jedličkově ústavu. Dalo by se říci, že právě do druhé zmíněné instituce ji přivedla deprese. „Rok jsem se flákala po hospůdkách, odnikud nikam. Měla jsem pocit, že jsem zbytečná,“ popsala své rozpoložení z konce 70. let. Když pak jednou cestou od hrobu Boženy Němcové, kde rozjímala, co dál s životem, prošla kolem Jedličkova ústavu, všimla si inzerátu, že hledají sanitární pracovnici. „Vzala jsem to jako Boženinu odpověď,“ popsala, jak přišla k ústavnímu angažmá.

V roce 1981 už se však vydala na seriózní hereckou dráhu. Na třetí pokus se dostala na
DAMU a postupně začaly přicházet herecké příležitosti ve filmu.

Zahrála si – namátkou – v Pražské pětce, Času sluhů či v Kouři. V 90. letech pak přišly divácky úspěšné snímky jako Knoflíkáři, Pelíšky, Pupendo... Paralelně s filmem se rozjížděla její divadelní kariéra – zejména úspěšné bylo jejíangažmá v Divadle Na zábradlí. Ani úspěchy jí ale nepomáhaly zbavit se depresivních stavů.

POHNUTÉ OSUDY: Vzpěrač Zaremba vyhrál olympiádu. Pak si dopingem zdecimoval zdraví

„Neznala jsem příčinu svých úzkostných a bolavých stavů. Myslela jsem, že je v nějaké míře mají všichni, že je to možná důsledek pracovní vytíženosti. Nevěděla jsem, že mozek má uvolňovat jakýsi serotonin a že alkohol je nebezpečné antidepresivum, který ho na chvíli uvolní, ale vybere si za to velikou daň,“ vysvětlovala zpětně, jak bezradně se v době úspěchů cítila.

Churchill jako pomoc

Opakovaně se pokoušela pití omezovat. Třeba když otěhotněla, hospodám se vyhýbala. Po čase ji deprese k pití znovu přivedla. Zlom nastal až v roce 2002. Byla vnitřně vyčerpaná, nezvládala práci ani rodinu. „Když si třeba sundáte triko, sedíte v hospodě v podprdě, je vám všechno jedno a tvrdíte, že jste na plovárně, z toho vám pak druhý den není moc dobře. Ale děsivější je, když vám to pak někdo vypráví. A vy si s hrůzou uvědomíte, že si to vybavujete. Někdy si naopak nepamatujete vůbec nic a to je úplně nejhorší,“ líčila později, proč se vše rozhodla změnit.

POHNUTÉ OSUDY: Eva Bosáková si objednala toasty, víno a – zemřela

Teď, když se sama rozhodla, najednou slyšela varovné a starostlivé hlasy blízkých. Svolila, aby ji kolega a kamarád Jan Kraus odvezl do léčebny. „Nikdy nepřestanete pít kvůli dětem nebo někomu. Člověk to musí chtít sám kvůli sobě. Teprve pak začnou být všichni kolem jako posilující injekce.“

Od lékařů se dozvěděla, že za její potíže s alkoholem může psychická nemoc. A že tuto chorobu lze léčit. Už samo zjištění zafungovalo terapeuticky. Začala užívat antidepresiva a učila se změnit zajetý rytmus, kde řád neměl místo. Musela si najít prostor pro práci i relaxaci. „Ze začátku to bylo hrozný. Ono vám to dělá třeba takový věci, že se vám o tom pití zdá. Ale mně když je nejhůř, pomáhá mi projev Winstona Churchilla. Když to zvládli oni, něco daleko těžšího, to by bylo, aby mě chlast porazil, abych si já ten svůj ostrov neuhájila.“

Natáčení filmu Odcházení: Eva Holubová a Václav Havel.

Postupně se jí podařilo návyk překonat. Získala energii, již investovala kromě rodiny a práce i do dobročinných aktivit. Začala podporovat protialkoholické centrum pro ženy, stala se tváří akce Cihla, nafotila kalendář, jehož výtěžek putoval k chudým dětem.

„Pomáhat potřebným je nejlepší lék na krizi středního věku. Záhy zjistíte, že dostáváte víc, než dáváte,“ říká. V roce 2009 se provdala za dlouholetého partnera, výtvarníka Miroslava Zdeňka.

Ví, že ani po letech abstinence nemá vyhráno. Deprese nevymizely, jen jsou pod kontrolou a mohou se jí kdykoli vymknout. „Ty stavy se občas vrací. Teď už ale vím, že to přejde.“

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...