Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Fotbalista Václav Koloušek přemohl zákeřnou leukemii

Lidé

  8:00
Asi už nikdo nespočítá, kolik vyhrál zápasů, ve sbírce má i dva mistrovské zářezy – se Spartou a Libercem. Vpravdě životní triumf však Václav Koloušek slavil v pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze ve fakultní nemocnici na Karlově. V bitvě, která v roce 2004 trvala šest měsíců, přemohl akutní leukemii. A co víc, znovu začal rozdávat fotbalovou radost. A rozdává ji stále.

Fotbalista Jihlavy Václav Koloušek foto: Mafra - Jaroslav ŠnajdrMAFRA

Když sudičky rozdávaly fotbalovou šikovnost, v jeho případě nešetřily. Devatenáctiletý talent jako zvon, odchovanec mladoboleslavského fotbalu, se v roce 1995 objevil v pražské Dukle, v té době třetiligové.

POHNUTÉ OSUDY: Život hokejového kouče Metelky tragicky vyhasl v autobuse

„Přišli společně s Petrem Papouškem. Boleslav tenkrát splácela jakousi půjčku šéfovi Dukly Ďuričkovi a oni byli jednou ze splátek,“ popisoval v roce 2013 si Ladislav Škorpil, jenž v té době tým z Julisky trénoval. „Už tehdy to byl výborný hráč, obounohý, technický. Měli jsme skvělou zálohu – Papoušek, Janů, Mašek, Michalík, Koloušek,“ nezapomněl trenérský bard, který později spolu s Josefem Csaplárem pracoval s Kolouškem v Liberci. Italské kluby Salernitana, Fermana, poté Sparta, Liberec, to byly další štace mladého fotbalisty.

Neumann: Špičkový fotbalista

„Takových hráčů tady moc neběhalo a neběhá,“ říkal o Kolouškovi v roce 2013 Robert Neumann, jeho spoluhráč v záloze libereckého týmu, který v sezoně 2001/02 slavil mistrovský titul. Vůbec první ze tří pod Ještědem.

„Úžasně kopal standardky – zleva pravou nohou, zprava levou – a pokaždé byly nachlup stejně nebezpečné. V každém zápase vymyslel nějaká originální řešení, to z něj taky dělalo špičkového fotbalistu. Koloušek, Štajner, Nezmar, to bylo naše ofenzivní trio, fanoušci Koloucha milovali. Navíc jsme v té sezoně byli úspěšní v Poháru UEFA,“ zmiňoval Neumann tažení pohárovou Evropou, během něhož Slovan Liberec vyřadil svého bratislavského jmenovce, Celtu Vigo, Mallorku, Olympique Lyon a ztroskotal až ve čtvrtfinále na německém gigantovi Borussii Dortmund.

POHNUTÉ OSUDY: Národ slavil Nagano, nadějný judista ležel v nemocnici a necítil nohy

Na půl roku znovu Salernitana, na další rok opět Liberec a od ledna roku 2004 Slavia, kam si Kolouška přivedl trenér Csaplár právě z Liberce. První zápasy v dresu Slavie – a fanoušci pražského klubu jej oslavovali rovněž. Zvláště když na konci března na Strahově zatížil konto Příbrami hattrickem a do té doby se trefil v každém utkání svého nového týmu.

„Když pak ve středu pátého května agentura ČTK přinesla zprávu, že Venca leží na Karláku s akutní leukemií, tak jsem se sesypal. Byl to šok,“ přiznával bývalý spoluhráč Neumann, který krátce předtím vykročil na dráhu fotbalového novináře v redakci Lidových novin. V šoku zůstal celý český fotbal.

„Ale ta nemoc se projevovala už nějaký čas předtím,“ vybavoval si Josef Csaplár. „Na tréninku se stávalo, že se lehce odřel a nemohl zastavit krvácení, pořád si něco obvazoval. Nebo měl namodralá záda, jako by ho někdo přetáhl tyčí. A když jsem tenkrát po pondělní prohře na Synotu přišel do kabiny, Vašek ležel na nosítkách, jak byl vyčerpaný,“ popisoval.

„Já tehdy hrál za Synot a v tom zápase Vencovy problémy eskalovaly,“ pokyvoval hlavou Jan Nezmar, někdejší Kolouškův spoluhráč z Liberce a spolu s Petrem Johanou jeho kamarád.

Mám leukemii, všechno začíná

POHNUTÉ OSUDY: Smrtelné drama na Mt. Ventoux. Tome, nebuď blázen. To je konec! Slez!

„O těch potížích jsem už nějakou dobu věděl, často jsme si volali – abych se přiznal, v první chvíli jsem mu nevěřil, protože on byl už tehdy vyhlášený šprýmař... Po zápase na Synotu jsem za ním šel do kabiny, byl velmi unavený, tak zničeného jsem ho nikdy předtím neviděl,“ dodával nynější manažer Slovanu Liberec.

Chmurnou diagnózu se Václav Koloušek dozvěděl od lékařů na Karlově náměstí ve středu 5. května v půl druhé v noci. „Přežiju to? To bylo první, co mě napadlo. Po odběru krve a vzorku kostní dřeně už měli jistotu a řekli mi, že jsem přišel za pět minut dvanáct. A taky že jsem měl štěstí v neštěstí, protože naději mám. Asi hodinu jsem z toho byl hotový, pak jsem i přes pokročilý čas volal rodině a Honzovi Nezmarovi,“ vzpomínal Koloušek. „Usnul jsem až nad ránem, a když mě v šest probudila sestřička, v první chvíli jsem nevěděl, kde jsem. Postupně mi došlo, že jsem v nemocnici, mám leukemii a všechno začíná. Věděl jsem, že hned ten den musím na první chemoterapii. Nakonec byly čtyři, ale zaplaťpánbůh už lékaři nemuseli přikročit k transplantaci kostní dřeně,“ líčil.

Onen noční telefonát choval v paměti Jan Nezmar. „Venca mi volal po druhé v noci. Byl jsem z toho špatný, jenže jsem to nesměl dát najevo. Když mi ale povídal, že jeden z lékařů mu řekl, že věří, že zase bude hrát fotbal, měli jsme se o čem bavit. Prostě jsme se oba snažili tu naději přiživit a Vašek se k ní upnul. Mluvili jsme snad hodinu a půl...“

Hned o dalším víkendu Nezmar s Johanou Kolouška v nemocnici navštívili. „A potkali jsme tam trenéra Csaplára, který za Vencou první tři týdny chodil denně,“ vyprávěl Petr Johana, bývalý prvoligový obránce se zkušenostmi z reprezentace. „Věděli jsme, že každá návštěva může Vaška psychicky posílit, proto nezůstalo jen u jedné cesty do nemocnice,“ dodával.

Popřát zdraví není jen fráze

„Návštěvy Vency v nás zanechaly hodně silný dojem,“ měl jasno Nezmar. „Dají vám plášť a roušku přes obličej, pak tam vidíte bezbranného kamaráda na lůžku s hadičkami napíchnutými do rukou, potkáváte lidi bez vlasů... Dojde vám, že popřát někomu hodně zdraví není jen fráze. A že zdravý člověk má třeba tisícero přání, nemocný však jen jedno. Ale on s tím bojoval parádně,“ hovořil s uznáním.

Boj trval šest měsíců. V úterý 2. listopadu se Václav Koloušek dozvěděl, že je zdravý. A že může začít přemýšlet o návratu na hřiště.

Fotbalista Jihlavy Václav Koloušek
Jihlava - Mladá Boleslav. David Jarolím (vpravo) a Václav Koloušek

O tři dny později to oznámil na tiskové konferenci v pražském Hotelu Pyramida. „Když o léčení mluvil a děkoval doktorům a sestřičkám, rozplakal se,“ vybavoval si Robert Neumann, Kolouškův spoluhráč z prvních slavných libereckých časů. „A nebyl sám. Jak mě sebrala zpráva o jeho nemoci, tak mi tekly slzy i na té tiskovce,“ nestyděl se přiznat.

Vítězství slavili také všichni ti, kteří se o půl roku dříve semkli a zahrnuli Kolouška vzkazy s přáním rychlého uzdravení. „Ale především vyhrál Kolouch, to je jasné,“ nepochyboval Neumann.

Koloušek se sice vrátil do Slavie, ale dlouho tam nevydržel, klub dal k arbitráži kvůli sporům o prémie a navíc si nerozuměl s novým koučem Jarolímem. Poté přes Příbram, dva rakouské kluby a Brno zamířil do Jihlavy. V současnosti působí jako trenér a hraje za rakouský tým SV Weitra.