Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Těžká cesta Čáslavské, druhé nejpopulárnější ženy roku 1968 po Kennedyové

Lidé

  7:00aktualizováno  31. srpna 8:56
Život Věry Čáslavské, největší a nejslavnější české sportovkyně, která zemřela v úterý večer, připomínal dramatický film. Světová hvězda, kterou se snažili komunisté zahalit závojem zapomnění, prožila chvíle slávy a štěstí, stejně jako velké tragédie. Server Lidovky.cz znovu přináší příběh jejího života.

Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku 1968 foto: Cinemart

Sportovní idoly národa v pohnutém konci šedesátých let? Jedním z těch největších byla první dáma gymnastiky pod pěti kruhy v Tokiu 1964 a královna celé olympiády v Mexiku 1968. Ale mnohem později matka, která řadu let hledala sílu, aby zvládla rodinnou tragédii. Věra Čáslavská, někdejší miláček národa, se dokázala vrátit do veřejného života. Stále žila se stínem na duši, podobně jako další lidé, které tragédie zasáhla.

Talent a píle ji dovedly velmi vysoko. Děvče narozené 3. května 1942 začal v patnácti zasvěcovat do tajů gymnastiky trenér Vladimír Prorok, kouč slavné Evy Bosákové. Po čtyřech měsících vyhrála jeho nová svěřenkyně mistrovství republiky dorostenek. Po olympijské premiéře v Římě 1960 získala v Tokiu 1964 a Mexiku 1968 celkem sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile, Československo proslavila i množstvím vavřínů z mistrovství světa a Evropy.

„Věra byla výjimečná v tom, že uměla v pravou chvíli předvést maximální výkon. A dovedla to zopakovat, tak zvaných nezdarů měla strašně málo,“ vzpomínala v roce 2011 trenérka Jaroslava Matlochová, jež po třech zlatých medailích Čáslavské v Tokiu převzala její vedení od Proroka. „A uměla zariskovat, ale i rozpoznat, kdy riskovat netřeba,“ dodala.

Pohybového talentu si nemohla nevšimnout ani bývalá gymnastka a později trenérka Miluše Nekvasilová. „Na prahu sedmdesátých let jsme se sešly při dálkovém studiu na FTVS. Věra toho pro gymnastickou minulost moc neuměla, ale stačilo jí velmi málo a hrála basket nebo tenis, jako by to dělala odmalička. Měla dáno od přírody,“ pokyvovala hlavou.

Věra Čáslavská - triumf na olympiádě v Mexiku 1968

Nejslavnější kapitoly se vážou k olympijským hrám v Mexiku, kde popularita Čáslavské dostoupila vrcholu. Se čtyřmi zlatými se pro Mexičany stala plavovlasou bohyní a její svatbu s běžcem Josefem Odložilem, majitelem stříbra v běhu na 1500 metrů z her v Tokiu, přišlo pozdravit sto tisíc lidí.

U nohou jí po Mexiku ležel celý svět

„Z katedrály jsme proto utíkali bočním vchodem. Mexičané jsou takoví – když mají idol, tak ho samou láskou umačkají k smrti a pak ho prohlásí za svatého,“ přiblížila Čáslavská. „Nakonec jsme našli úkryt v televizním voze, jinak by to asi dopadlo špatně,“ vybavila si trenérka Matlochová.

POHNUTÉ OSUDY: Zabil jsem otce a mámu dostal do blázince, říkal Martin Odložil

I díky úspěchům Čáslavské v Mexiku, téměř dva měsíce po okupaci Československa, se o její porobené vlasti hovořilo ještě víc. „Byla jsem ráda, že lidé mohou prostřednictvím sportu pozvednout hlavu. Možná jsem tehdy mohla zůstat venku, v té době utíkalo hodně lidí, ale nechtěla jsem zklamat ty, pro které jsem se stala určitým symbolem. Kořeny mám přece tady. Cvičila jsem hlavně pro lidi – peníze jsme za úspěchy neměli, ale ty by mne stejně nemohly motivovat. Mě motivovali lidé, kteří mi psali povzbuzující dopisy. V roce 1968, kdy nás Rusáci dostali na kolena, to pro ně bylo důležité,“ přemítala slavná gymnastka o minulosti.

Po návratu z Mexika se jí klaněl celý svět a Československo jí leželo u nohou. Na jaře toho roku, věrna svým zásadám, podepsala manifest Dva tisíce slov. To jí komunistický režim neodpustil a začal nejlepší světovou sportovkyni roku 1968 a druhou nejpopulárnější ženu po Jacqueline Kennedyové, které by jinde postavili pomník, hrubě ignorovat.

Pustila se do studia FTVS, pět let ale nemohla najít práci, upadala v zapomnění. Přesně podle přání komunistů. Josef Odložil zmíněný manifest nepodepsal, ale i on dával najevo nesouhlas s okupací. „Byl zásadový. Bylo jasné, že už nezůstane v armádě,“ vzpomínala Matlochová.

Poslední kapkou údajně byl zájezd atletů Dukly do Velké země (Sovětského svazu) v roce 1969, jednalo se o mistrovství spřátelených armád v Kyjevě. „Přišla zpráva, že se Josef stal otcem dcery Radky. Sověti mu přinesli dort s blahopřáním, on ale prý odvětil, že s okupanty oslavovat svoji dceru nebude. Podle druhé verze nechtěl slavit dceru, protože chtěl syna, a Sověti si to vyložili po svém,“ líčil zprostředkované informace Aleš Poděbrad, Odložilův trenér.

Komunisté na ni tlačili. Podpis neodvolala

„Potom jsem byl u toho, když se to sáhodlouze řešilo v Praze, musel jsem sepisovat několik zpráv. Pepík uzavřel kariéru a později řekl, že coby velitel roty v Dukle žádná politická školení sportovců vojáků nepovede a z armády i Dukly na vlastní žádost odešel. Ze strany ne, v té nikdy nebyl. Bohužel mnohem později za mnou na jednom plese přišla Věrka – pane Poděbrad, Pepík zlobí, je v tom alkohol,“ doplnil legendární atlet a trenér, souputník Emila Zátopka.

Na Čáslavskou ve stejné době komunističtí funkcionáři dotírali, aby podpis pod manifestem odvolala. Neodvolala. V roce 1974, po dostudování Čáslavské, se manželům narodil syn Martin. „Pro Věru to znamenalo strašně moc. Nepřála si nic jiného než mít šťastné manželství a spokojenou rodinu,“ líčila Matlochová.

Nedlouho po narození syna se idolu národa podařilo sehnat práci – stala se trenérkou malých gymnastek ve Spartě. Podle Čáslavské to mělo svůj půvab. „Předseda ČSTV Himl mi čas od času slíbil, že mi dá zelenou, ale nic se nedělo. Tak jsem ho jednou převezla. Oblékla jsem se do gymnastického trikotu, přes to si vzala kabát a navštívila ho v kanceláři. Jsem zde, připravená trénovat, řekla jsem a on povolil,“ vzpomínala.

Věra Čáslavská.

Sparta pomohla i Odložilovi – práci trenéra našel rovněž v tomto klubu. V letech 1979–1981 působili slavní manželé v roli koučů v Mexiku, kde s nimi byly i děti. Cestu Čáslavské do dějiště jejích největších úspěchů a slávy jí část veřejnosti, pokud to vůbec věděla, protože informovanost byla v tomto směru téměř nulová, přála, ale jiní váhali. Co za tím je?

„Vyměnili mě za uhlí. Sověti požádali Mexičany, aby za ně Kubě dodávali uhlí. Mexičané si za to řekli o moje služby, nabídku jsem ráda přijala,“ pousměje se Čáslavská. Rozpory manželské dvojice, jež údajně začaly již za mořem, vyvrcholily rozvodem v roce 1988.

Za rok, po listopadu, se Čáslavské konečně dostalo poct, jaké byly na místě už dávno. Stala se poradkyní prezidenta Václava Havla, předsedkyní Československého a posléze Českého olympijského výboru, na olympiádě v Atlantě byla vyhledávanou osobností. To už ale měla na duši šrám z léta roku 1993 a její úsměv byl plachý.

Tehdy vyvrcholila rodinná tragédie a jsou jen dohady, co všechno se do oné osudové konfrontace otce se synem stalo a co se do ní promítlo. Pozornost, jaké se pak dostávalo případu v tisku, ještě víc prohlubovala její zoufalství, na druhé straně zůstala podobně nešťastná mladá vdova, druhá Odložilova choť, se dvěma malými dětmi.

Věra Čáslavská.
Sportovec roku: Bývalá gymnastka Věra Čáslavská předala ocenění Sportovní...

V Atlantě, uprostřed setkání a lichotek, Čáslavské řekli, že Martin byl odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti na čtyři roky. O amnestii prezidenta Havla v lednu 1997 se dozvěděla v nemocnici, ale klid jí nepřinesla. Hned se vyrojily polemiky o oprávněnosti prezidentova zásahu, hodně lidí odsoudilo také ji, i pro její blízkost k Václavu Havlovi.

Nový boj s rakovinou slinivky

„I kdyby to udělala, udělala by to každá máma. Myslím ale, že pan prezident udělil Martinovi milost proto, že by se ve vězení s ostrahou ocitl ve společnosti kriminálníků. Potom by už byl jako člověk nepoužitelný,“ domnívala se Nekvasilová. Prezident Václav Havel tehdy své rozhodnutí nekomentoval, pouze ústy svého mluvčího odmítl názor, že by se rozhodl na základě svého přátelství s Čáslavskou.

„Skutečnost je taková, že spolek Šalamoun, který se angažuje ve prospěch nespravedlivě stíhaných, shledal v procesu mnohá pochybení a prezident udělil Martinovi milost na základě závažných zjištění,“ řekla po letech Čáslavská.

Tehdy se vytratila z veřejného života a střídala pobyt v domě s pečovatelskou službou s hospitalizací v uzavřeném pavilonu v Bohnicích. Těžko si představit, jaké od oné noci na diskotéce v Domašově v Jeseníkách prožívala trápení.

Věra Čáslavská má rakovinu slinivky. Čeká ji operace

Dokázala se vrátit, před sedmi lety ustoupila tlaku svých přátel – olympioniků. Opět byla společensky aktivní. V dubnu roku 2015 ji bohužel potkala další rána, když jí lékaři sdělili nepříznivou diagnózu: rakovina slinivky.

Lidem se tehdy ozvala prostřednictvím Českého olympijského výboru: „Děkuji všem za podporu, zejména mým dětem Martinovi a Radce. Ve svém životě jsem se musela mnohokrát utkat s nepříznivým osudem. Jsem připravená postavit se mu znovu. Nebude to jednoduché, ale jsem odhodlaná bojovat. Tak, jak jsem se to naučila ve sportu.“

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....