Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Hvězdná Naďa Urbánková si životem nese trauma znásilnění otcem

Vraždy

  7:00
Pětinásobná zlatá slavice a herečka. O co strměji stoupala její kariéra, o to strměji padala dolů v soukromém životě.

Zpěvačka Naďa Urbánková foto: Pavel Gwužď, NextFoto

Jako malá prožila traumatický zážitek, s nímž se pak roky vyrovnávala. Smutnou událost ze svého dětství odhalila známá česká zpěvačka, herečka a moderátorka v knize s titulem A příště lépe od Dušana Spáčila, která vyšla v roce 2011. Svěřila se v ní, že ji znásilnil vlastní otec.

„Jednou mě táta vzal nahoru na půdu. Sedl si tam na židli a řekl mi: ‚Pojď sem a posaď se na mě.‘ A prostě mě znásilnil,“ píše v knize. „Vůbec jsem tehdy nevěděla, co se děje. Hrozně to bolelo. Ani do tváře jsem mu neviděla, seděla jsem k němu zády. Začala jsem nejdřív plakat a pak strašně moc křičet. Tak, až se vyděsil a nechal toho. Nakonec jsem vylítla, utíkala pryč. On na mě řval, že jestli to někomu řeknu, tak mě zabije,“ pokračuje ve vyprávění zpěvačka, jejíž otec byl tehdy v invalidním důchodu a trávil celé dny doma. Brzy po incidentu zemřel.

Co se tehdy na půdě odehrálo, se jí pak podařilo úplně vytěsnit z hlavy. Že k něčemu takovému došlo a co se tehdy vlastně stalo, si uvědomila až o několik let později, když dospívala. „Až tehdy mi totiž v celé hrůze došlo, co mi to udělal a co jsem tenkrát, ve svých devíti letech, nechápala,“ dodává. Tato událost a to, že si na ni vzpomněla, pak ovlivnily její následné vztahy s muži, se kterými odmítala mít jakýkoliv fyzický kontakt.

Život plný úspěchů...

Cesta Nadi Urbánkové ke slávě vedla z Podkrkonoší, kde se narodila a vyrůstala s rodiči a dvěma staršími sestrami, směrem do hlavního města. V roce 1964 ji v Praze, kam se přestěhovala s prvním manželem Karlem Urbánkem, obsadil režisér Ján Roháč do filmu Kdyby tisíc klarinetů. Zároveň získala i angažmá v pražském divadle Semafor. Tehdy se proslavila hitem Drahý můj v duetu s Jiřím Grossmanem a také Grossmanovou nostalgickou písní Závidím.

O pět let později začala spolupracovat s Jiřím Brabcem a jeho skupinou Country Beat. Pak se přiblížila doba, kdy se vyhoupla na první místo ve čtenářské anketě Zlatý slavík. Psal se rok 1972. Totéž se zopakovalo v roce 1973, 1974, 1975 a 1976 – pokaždé získala první místo v kategorii zpěvaček.

S Country Beatem také absolvovala několik zájezdů do zahraničí, mimo jiné i do amerického Nashvillu v Tennessee, nejvýznamnějšího centra country music v USA, kde také potkala svého třetího muže Jana Nemejovského.

V dalších letech spolupracovala s orchestrem Václava Hybše a působila v pražském Hudebním divadle v Karlíně. Opomenout se nesmějí ani její filmové role. Objevila se ve filmech jako Ostře sledované vlaky, Na samotě u lesa či Skřivánci na niti.

Tak ve zkratce vypadá curriculum vitae hvězdy 60. a 70. let.

... i životních nezdarů

Životní cesta Nadi Urbánkové byla ale zároveň i plná peripetií a smutných okamžiků. Vedle zážitku z dětství se dalším jejím bolavým místem stali muži. Bylo jich několik. Jméno prvního už zaznělo výše – herec Karel Urbánek, kterého potkala během angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích a jehož příjmení dodnes nosí. Manželství trvalo osm let. Naďa Urbánková během něj otěhotněla, ale dítě nedonosila. Následoval rozvod.

Pak se objevil druhý muž – herec Josef Abrhám. To bylo v době, když už Naďa Urbánková žila v Praze a její kariéra byla správně rozjetá. I s ním si přála mít dítě, on se na to prý ale ještě necítil. I tento vztah se rozpadl. To když vyšlo najevo, že se schází s jinou hereckou kolegyní, Libuší Šafránkovou.

Záhy nato přišel do života Urbánkové další muž – Jan Nemejovský, s nímž má svou jedinou dceru Janu.

Švýcarské dluhy

Ani on ale nebyl tím posledním, i s ním se rozvedla. V roce 1990 se pak seznámila s Čechošvýcarem Josefem Havlíkem. Kvůli němu opustila Československo a dokonce na nějakou dobu přestala zpívat. Místo toho začala s manželem – dětským lékařem – podnikat. A to byla chyba. Společně koupili sanatorium pro pohybové a kožní nemoci U Svaté Anny v Protivíně na jihu Čech. Firma ale skončila v konkurzu a Urbánková v dluzích a s exekutory za dveřmi. Všechny smlouvy a úvěry nesly totiž její podpis, manželovi by peníze jako cizinci nikdo nepůjčil. Přišla o téměř veškerý svůj majetek. Ale skončilo tím i její švýcarské intermezzo a ona se vrátila ke zpěvu.

Další boj, který ji čekal a který před čtyřmi lety vyhrála, byl boj s rakovinou. Nic z toho z ní ale pesimistku neudělalo. „Proplakala jsem si hektolitry slzí, spolykala tuny hořkosti. Měla jsem pocit, že visím na šibenici, že jsem hluboko pod vodou a nevidím paprsek sluníčka a že už ho možná ani neuvidím. Pánbůh je ale všemocný, on to má vymyšlené. A když ti dá navíc sílu mít to, co jsem dostala do vínku já, a přes všechny rány a facky osudu najít optimismus, tak když to shrnu, kromě několika nezdarů byl ten život krásný,“ prohlásila v pořadu 13. komnata zpěvačka.

DALŠÍ POHNUTÉ OSUDY

Autor: