Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Vladimír Dlouhý. Talentovaný herec, který odešel příliš brzy

Lidé

  6:30
PRAHA - Za čtyřicet let působení si vydobyl místo mezi nejvýznamnějšími českými herci přelomu 20. a 21. století. Prahou v podvečer 20. června 2010 proletěla strašná zpráva. Ve věku dvaapadesáti let podlehl v boji s rakovinou žaludku pozoruhodný český filmový, divadelní a televizní herec Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý získal Českého lva za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli za výkon ve filmu Hlídač č. 47 režiséra Filipa Renče. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Pohublý muž s velkýma očima jako by celý život bojoval s cejchem, který mu vpálila hned první a skvělá filmová role Adama, kterou vytvořil už v necelých dvanácti letech v Kachyňově přepisu Marshallovy knihy Už zase skáču přes kaluže (1970), v němž scenárista a spisovatel Jan Procházka, jenž už nesměl být uveden v titulcích, skvěle převedl příběh obrnou ochrnutého australského hocha do moravského městečka na přelomu století. 

Český film zná nejeden případ, kdy náhodně objevený „barrandovský Mozart“ zmizel a už nikdy nic nenatočil. Vladimír Dlouhý měl talent a štěstí, že nebyl využíván a zneužíván jako třeba Tomáš Holý. V dospívání si pak zahrál německého hocha Tonyho v Jirešově Ostrově stříbrných volavek (1976), Petra Majera v televizním seriálu Arabela (1980) nebo mlynářova synka v Bočanově pohádce S čerty nejsou žerty (1984) a mladého žokeje v televizním cyklu Dobrá voda (1982).

Tyran s dětskou tvářičkou

Původně chtěl být stavebním inženýrem jako otec, neúspěšně se hlásil na průmyslovku a šel se učit zedníkem. Nakonec vystudoval pražskou konzervatoř a v roce 1980 nastoupil do Divadla Na zábradlí.

Vladimír Dlouhý ve hře Revizor.

Málokdo může zapomenout na chvíli, kdy se z kukly roztomilého chlapce vylíhl pestrobarevný dospělý motýl čili rychle zrající herec schopný mimořádných psychologických kreací. V roce 1988 kamarády přezdívaný Mirek oslnil v hlavní roli jako Caligula v Rajmontově skvělé inscenaci Camusovy hry coby, jak jsem tehdy někam napsal, „tyran s dětskou tvářičkou“. 

Stejně tak mezi jeho životní postavy patřilo účinkování v inscenacích Macbeth, Tatarská pouť, Astrolog a Largo Desolato. Asi jsem nebyl sám, koho zklamalo, když odešel po listopadu 1989 do Divadla Bez zábradlí, kde po tříletém působení změnil prostředí a v éře 1994–1997 byl k vidění v pražském Rokoku. 

S mladším bratrem Michalem, rovněž kvalitním hercem, si zde zařádili v adaptaci Marberova dramatu Na dotek. Posléze byl členem Divadla na Vinohradech a v posledních letech vystupoval s Jiřinou Jiráskovou opět v Divadle Bez zábradlí v inscenaci Příliš drahá Mathilda. 

Vladimír Dlouhý a Tatiana Vilhelmová ve filmu Kajínek

POHNUTÉ OSUDY

V poslední dekádě připomněl nesmírný talent na plátně rolí novináře odsouzeného za velezradu v Bočanově Bumerangu (1996), psychiatra v Zelenkových Knoflíkářích (1997), rodinného přítele v Nikolaevových Báječných letech pod psa (1997), moderátora v Ondříčkově titulu Jedna ruka netleská (2003) a životního outsidera ve Slukově fotbalové černé komedii Non plus ultras (2004). Naposledy se ukázal v Renčovu Hlídači č. 47 (2008) jako kostelník Bártík a právem dostal Českého lva. Nedožil se premiéry Jáklova snímku Kajínek.

Z řady TV postav nutno vyjmout mladého Jana Nerudu v Dudkově životopisném cyklu Laskavý divák promine (1994). Obdivoval jsem jeho naprostou profesionalitu a zhrublý hlas, když jsme se potkali třeba při natáčení dabingu Costnerova filmu Tanec s vlky. 

Vladimír Dlouhý s Jiřinou Jiráskovou ve hře Příliš drahá Mathilda.
Vladimír Dlouhý v seriálu Expozitura

Nebudiž zapomenuto, že byl jedním z herců, kteří v roce 1989 už měli všeho dost a neváhali podpisy pod petice pomáhat padnout režim. Naposledy jsem ho potkal několik měsíců před smrtí v jedné trafice, nevypadal dobře a kupoval si cigarety. Od roku 1997 byl ženat s Gabrielou Heřmanovou, měli dceru. Pak si vzal brněnskou kolegyni Petru Jungmannovou a měli tříletá dvojčata. 

Autor: