Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomáhá postiženým, dostal Cenu Olgy Havlové

Magazín

  20:02
PRAHA - Lepší dobrá protéza než špatná noha. To je motto Josefa Kočího, který v podnělí dostal Cenu Olgy Havlové. I přes svůj zdravotní handicap totiž v ústecké nemocnici pomáhá lidem, kteří jsou na tom podle vedení nemocnice lépe než pan Kočí.

Josef Kočí foto: Lidové noviny

Josefu Kočímu, pedagogovi a bývalému vojákovi z povolání, se změnil život v roce 2006. Vnitřní krvácení způsobilo, že upadl na tři měsíce do kómatu. Když se probudil, měl amputované obě nohy a lékaři mu oznámili, že přijde i o ruce. Nakonec přišel "jen" o prsty a část dlaní.

Po roce už ale Kočí přemýšlel o tom, jak by se mohl vrátit do práce. Jak sám říká, projevil se v něm voják. "V armádě jsem vypracovával krizové plány. Takže i pak jsem si jeden takový udělal. A když mi sestřička řekla, že mám cvičit, tak jsem cvičil, bral jsem to jako rozkaz," vypráví s úsměvem. Naučil se tak rychle chodit na protézách a byl zcela soběstačný. A přes kurz takzvané sociální rehabilitace se dostal zpět do ústecké nemocnice, kde předtím několik měsíců bojoval o život.

Ročně spolupracuje s tisícovkou pacientů. Drtivá většina z nich se ale podle Kočího po úrazu nebo nemoci nevrátí k původnímu životnímu stylu. "Zpátky do plné kondice se dostane jen několik málo procent z nich. Musí se snoubit strašná spousta faktorů, aby to vyšlo. A pro každého z nich není priorita vrátit se do práce," říká pan Kočí.

Součástí jeho práce ale není jen pomoci zdravotně postiženým lidem s uspořádáním života. Jedná i s pacienty, kterým zachrání život jen rychlá amputace končetiny, ale oni se jí brání. "Jsem schopný změnit jejich rozhodnutí do dvaceti minut. Říkám jim 'Lepší dobrá protéza než špatná noha'," vysvětluje Kočí. Když ale nepomůže ani to, uchýlí se k tomu, že jim vypráví svůj příběh. "Jinak to ale nechci dělat. Nechci být ničí vzor," dodává.

Více čtěte v úterních Lidových novinách.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat