Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední rozloučení s Jiřím Dienstbierem bude v pátek v Senátu

Magazín

  17:53
PRAHA - Poslední rozloučení se senátorem a prvním polistopadovým šéfem diplomacie Jiřím Dienstbierem zorganizuje horní parlamentní komora tento pátek ve Valdštejnském paláci. Zúčastnit by se ho měl mimo jiné někdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher.

Jiří Dienstbier foto: Lidové noviny

Dienstbier zemřel v sobotu po delší nemoci. S významnou postavou sametové revoluce a bojovníkem proti totalitě se veřejnost bude moci přijít rozloučit od 08:30 do 10:30.

Pietní akt v Senátu začne v poledne, sdělila mluvčí šéfa horní komory Pavlína Heřmánková. Pohřeb se podle mluvčí bude konat odpoledne po smutečním aktu v Senátu. Na přání rodiny nebude určen pro veřejnost, dodala.

Dále čtěte:

Kondolenční listiny mohou zájemci v Senátu podepisovat ve středu a ve čtvrtek od 09:00 do 17:00 a v pátek od 08:30 do 10:30.

Dientsbier byl před rokem 1968 zahraničněpolitickým komentátorem Československého rozhlasu, pak byl vyhozen ze zaměstnání i z komunistické strany. Až do roku 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se mimo jiné jako noční hlídač a topič. V letech 1979 až 1982 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vězněn za "podvracení republiky".

Byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, pracoval jako redaktor ilegálního časopisu Čtverec, spoluzaložil Československý helsinský výbor, publikoval a napsal několik knih.

Po pádu železné opony se stal československým ministrem zahraničí. Smrt politika vyvolala smutek mezi českými osobnostmi i v zahraničí. "My Němci nikdy nezapomeneme, jak Jiří Dienstbier spolu s Hansem-Dietrichem Genscherem stříhal železnou oponu na německo-české hranici, nezapomeneme na jeho nezaměnitelný přínos k usmíření mezi oběma našimi národy," uvedl například šéf německé diplomacie Guido Westerwelle v kondolenčním dopise adresovaném jeho českému protějšku Karlu Schwarzenbergovi.

Soustrast vyjádřilo velvyslanectví USA v Praze. Pan Dienstbier vynikl jako významný odpůrce komunistického režimu, sdělilo.

Rok 2010 v obrazech

Dienstbier se senátorem stal v roce 2008, zvolen byl jako nestraník za ČSSD ve volebním obvodu Kladno. Mandát mu měl skončit v roce 2014. Stal se po další významné osobnosti českého disentu Václavu Bendovi, který zemřel počátkem června 1999, druhým senátorem, jenž svůj mandát nemohl dokončit.

Na mezinárodní scéně se Dienstbier před lety prosadil jako zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat