Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postřelená kongresmanka se učí znovu mluvit. Díky písničkám a mobilu

Magazín

  8:21
HOUSTON/NEW YORK - Členka amerického Kongresu Gabrielle Giffordsová, kterou na začátku ledna střelil do hlavy atentátník, se učí znovu mluvit pomocí písní. Snaží se pohybovat rty spolu s jejich texty, jako kdyby zpívala na playback. V uzdravování jí také pomáhá třeba mobilní telefon, kterým se pokouší komunikovat se svými blízkými.

Gabrielle Giffordsová na snímku z loňského března foto: ČTK

Do jaké míry se jí podaří zotavit, ale lékaři stále nevědí. Informoval o tom deník The New York Times.

"Není to tak, že by mluvila jako v minulosti, ale vyjadřuje se a každý den dělá pokroky," řekla listu šéfka poradců zraněné zákonodárkyně Pia Carusonová. Dodala, že její nadřízená tvrdě dře a je odhodlaná. Nedávno se Giffordsové s pomocí podařilo natočit video, ve kterém svému manželovi, astronautu Marku Kellymu, přeje "hodně štěstí a zdraví" k narozeninám. Slova ale bylo poznat hlavně podle pohybu rtů.

Byla známá výřečností
Zotavující se zákonodárkyně, která byla dříve známa svou výřečností, také prostřednictvím mobilního telefonu pronesla několik slov s bratrem svého manžela Scottem, který je rovněž astronaut a nyní je na Mezinárodní vesmírné stanici. "Ahoj, je mi dobře," řekla podle Carusonové.

Podle odborníků ale přes nadějné pokroky stále není jasné, jak moc vážné poranění hlavy ovlivní duševní schopnosti Giffordsové. Lidé s podobnými zraněními mívají například problémy komunikovat, anebo se jim změní osobnost. Mohou se například změnit jejich ambice, koncentrace, krátkodobá paměť či sociální zábrany.

Podle profesora neurologie Davida Langera z univerzitní nemocnice v Manhassetu ve státě New Yorku je v každém případě dobrou známkou to, že zákonodárkyně mluví. "Střelné zranění pravděpodobně nezvratně nepoškodilo její řečové centrum," řekl. "Dokud ale nebude opravdu mluvit a nepronese třeba projev, nebudeme vědět, jestli nemá nějakou, třeba drobnou řečovou vadu. Zdá se ale, že po dostatečně dlouhé rehabilitaci by mohla normálně fungovat," dodal.

Rodina je optimistická
Někteří odborníci ale podle listu The New York Times upozorňují na to, že lidský mozek má "nadbytečné obvody" pro jednoduché úkoly, jako je třeba chození. Zotavující se pacienti díky nim mohou dělat rychlé pokroky.

Zároveň ale mohou mít potíže se složitějšími duševními úkony a mluvením.

Blízcí zraněné členky Kongresu ale zůstávají optimističtí. Naději jim dávají její dosavadní pokroky.

Giffordsová se po útoku v arizonském Tucsonu, při kterém zahynulo šest lidí a dalších 13 bylo zraněno, zotavuje v nemocnici v Houstonu. Celková terapie může podle doktorů trvat několik měsíců. Její manžel nedávno oznámil, že bude velet raketoplánu Endeavour při jeho posledním letu do kosmu letos v dubnu. Svou účast si rozmýšlel právě kvůli vážnému zranění své ženy.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.