Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Zabývala jsem se ženskou fetišizací těla, ale i ženami samotnými, říká výtvarnice

Erika Bornová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Výtvarnice Erika Bornová o výstavě Šílenství je stráž noci, velkých figurách umění a také o tom, jaké je zažít ztrátu zraku a depresivní zážitky přetavit v tvorbu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Zpočátku zaujala svými sochami z polystyrenu a používáním dalších pro umění netradičních materiálů. Pracovala s šupinami, kožešinami, krajkami, peřím nebo celofánem. Po dočasném poranění zraku se pustila do rozsáhlého malířského cyklu autoportrétů. 

Byly to vzpomínky na sebe samu, nové nahlížení, ale také jakýsi obrazový deník zaznamenávající vážnou, byť nakonec dočasnou situaci. V posledních letech obrátila svou pozornost pod vodní hladinu a maluje fantaskní svět rostlin i živočichů. Také tyto práce můžete spatřit na právě probíhající výstavě Šílenství je stráž noci v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci, která je přístupná do konce října.

Z výstavy Šílenství je stráž noci
Erika Bornová

Zabýváte se také vážnějšími tématy, ale spíš skrz obyčejné motivy, poeticky a s nadhledem. Do jaké míry to konvenuje s vaší povahou?
Ironie? Humor? Hra? Sebetázání? Asi tak od všeho trochu.

V dřívější sochařské tvorbě jste používala celkem nezvyklé materiály – včetně rybích šupin. Jak jste k tomu došla?
Poté, co jsem začátkem devadesátých let udělala krávu v životní velikosti, pokrytou kukuřičnými zrny, a pak ji čtyři silní muži sotva odnesli z mého ateliéru v šestém patře činžovního domu, jsem se rozhodla přejít na polystyren. Chtěla jsem dělat velké sochy a zároveň s nimi sama manipulovat. Proto mi dvoumetrové bloky polystyrenu přišly jako ideální materiál, z kterého se dalo ubírat, a já jsem mohla vyřezávat pilou, nožem a jemné věci skalpelem. Povrch jsem pak pokrývala voskem, lakem a v posledních letech epoxidem. Zároveň jsem vyzkoušela i rybí šupiny, které se musely vyprat a vysušit. Pak husí peří, a dokonce i psí chlupy, které se na soše po pár týdnech začaly samy pohybovat, když se do nich dostali brouci.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...