Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha se rozloučí s Magorem už ve čtvrtek

Magazín

  9:26
PRAHA - Praha se s Ivanem Martinem Jirousem rozloučí už ve čtvrtek, 17. listopadu v 11 hodin při zádušní mši v kostele sv. Ignáce. Pohřeb duchovního otce českého undergroundu se koná v sobotu na Vysočině.

Ivan Martin Jirous "Magor" první polovina devadesátých let. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Básník, kunsthistorik a buřič Ivan Martin Jirous (Magor) zemřel před týdnem. Pohřeb muže, jenž se víc než kdo jiný zasloužil o svobodu a nezávislou kulturu v této zemi, se koná v sobotu 19. listopadu ve 13 hodin v Kostelním Vydří u Dačic (v tamním kostele Panny Marie Karmelské).

O tom, zda bude Jirous vnímán jako skutečně národní básník, rozhodnou až další generace. Připomeňme si ale, že právě u sv. Ignáce se lidé loučili s buřičem, který je za národního básníka pokládán bez výhrad. Zádušní mše za Magora proběhne přesně 175 let poté, co bylo v témže kostele slouženo rekviem za Karla Hynka Máchu.

Na fotogalerii se podívejte zde:

'Magor' pravděpodobně v roce 1976.

Zatímco na Máchův pohřeb v Litoměřicích 8. listopadu 1836 přišla jen hrstka lidí – známí jeho zaměstnavatele justiciára Durase, švec Lorenz, u nějž Mácha bydlel, z rodiny jen bratr Michal – při rekviem 17. listopadu byl kostel sv. Ignáce plný. Zúčastnili se nejenom rodinní příslušníci, ale i studenti a profesoři včetně Josefa Jungmanna.

Autor: