130 let
Karel Kryl, Koncert pro všechny slušný lidi.

Karel Kryl, Koncert pro všechny slušný lidi. | foto: Česká televizeReprofoto

Před 21 lety zemřel Kryl. V Poslanecké sněmovně mu odhalili bustu

Lidé
  •   6:17
PRAHA - Při příležitosti 21. výročí úmrtí Karla Kryla ve středu v prostorách poslaneckého klubu KDU-ČSL v Praze instalovali bustu legendárního písničkáře. Umístění již dříve odhalené bronzové busty z dílny Pavla Monharta doprovodily reprodukované Krylovy písně Bratříčku, zavírej vrátka a Děkuji. Svým zpěvem se připojili přítomní politici a hosté.

Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži a zemřel 3. března 1994 v Mnichově. Pochován je na hřbitově v pražském Břevnově. Realistická bronzová busta s daty 1944 - 1994 nese nápis ‚Demokracie bez kritiky a opozice nemůže existovat‘.

„Je to (Kryl) pro mě symbol roku 1968, ten jsem však nezažil,“ ale i změn v roce 1989,“ řekl v úvodním slovu předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Mimo jiné pak připomněl Krylovo znechucení politikou po sametové revoluci.

Karel Kryl

Tvořil v tehdejším Československu poměrně krátce, koncertoval necelé tři roky, během nichž vydal jediné LP v roce 1969 pod názvem Bratříčku, zavírej vrátka. Stačilo to k tomu, aby z písničkáře udělalo legendu. V září téhož roku odešel Kryl do emigrace, kde následně působil v Rádiu Svobodná Evropa. Současně se věnoval autorskému psaní, ve vlastním nákladu vydával desky a několik básnických sbírek. V listopadu 1989 se vrátil do vlasti a stal se kritikem polistopadových poměrů, rozdělení federace a podobně. Ve své době byl často nepochopen.

„Tak, jako budil emoce tehdy, budí je i dnes, protože se nebál pravdy,“ podotkl ministr kultury Daniel Herman. Autor busty Monhart uvedl, že umístění jeho díla v Poslanecké sněmovně svědčí o tom, že ‚stále ještě věříme ve vyšší principy‘.

Z atria k lidovcům

Krylova busta byla ve Sněmovně odhalena už na začátku října. Klub přátel Karla Kryla však proti její instalaci protestoval. Kryl jako symbol boje proti komunismu a za lidská práva podle hudebníkových příznivců do politiky nepatří. Socha byla nejprve umístěna v atriu Poslanecké sněmovny. Tam ji však v současnosti nahradila jiná expozice, a busta se proto stěhovala k lidovcům.

Akce se zúčastnili i politici z dalších stran, například poslankyně za hnutí ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Dorazit měl i Krylův bratr, textař, básník a zpěvák Jan Kryl. Ten si však svoji účast podle organizátorů na poslední chvíli rozmyslel.

Kryl měl loni dvě kulatá jubilea - nedožité sedmdesátiny a zároveň 20 let od předčasné smrti. Při té příležitosti se uskutečnilo mnoho vzpomínkových akcí. Například 8. dubna si písničkáře připomněl zcela vyprodaný Velký sál pražské Lucerny. Na koncertu zazněly Krylovy písně v podání jeho obdivovatelů Tomáše Kluse, Anety Langerové, Markéty Irglové, Michala Hrůzy, Xindla X, skupiny Divokej Bill nebo projektu Salome.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK