Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před rokem přišel svět o významného chemika Antonína Holého

Magazín

  7:00
PRAHA - Milionům lidí po celém světě pomáhají léky založené na látkách, jež vyvinul vědec Antonín Holý. Tento významný český chemik, který zemřel před rokem 16. července ve věku 75 let, stál u zrodu řady antivirotik, mimo jiné proti žloutence typu B či AIDS (více než polovina nemocných s AIDS ve světě používá jeho lék).

Zemřel významný vědec Antonín Holý foto: ČTK

Na výzkumu profesora Holého je založen i první preventivní přípravek proti AIDS Truvada, jehož užívání schválil americký úřad pro kontrolu léčiv (FDA) právě v den Holého úmrtí.

"Díky tomuto objevu se z původně smrtelné infekce HIV stala chronická a léčitelná nemoc," vyzdvihl přínos Truvady Norbert Bischofberger z kalifornské farmaceutické společnosti Gilead Sciences, která lék vyrábí.

Studie prokázaly, že každodenní užívání tohoto léku snižuje riziko nakažení virem HIV až o 73 procent. Gilead Sciences při výrobě léku spolupracuje s pražským Ústavem organické chemie a biochemie AV (ÚOCHB), jehož byl Holý v letech 1994 až 2002 ředitelem.

Výjimečnost antivirotik od Holého

Nejznámějším a jedním z nejúčinnějších léků pro pacienty s AIDS je přípravek Viread (tenofovir), který brání množení viru HIV. Tenofovir, který je i součástí Truvady, vyvinul Holého tým ve spolupráci s týmem belgického virologa Erika De Clercqa z Regova institutu při Katolické univerzitě v Lovani. Viread byl americkým FDA schválen v roce 2001 pro pacienty s AIDS a v roce 2008 i pro léčení hepatitidy typu B.

A čím jsou právě antivirotika z Holého dílny tak výjimečná, když na světě existuje více léků na AIDS? Především nízkou toxicitou a výbornou snášenlivostí, lze je také snadno použít v kombinaci s jinými léky na AIDS. Navíc je obtížné vyvolat vůči nim rezistenci a hlavně stačí jedna tableta denně.

Antonín Holý se narodil 1. září 1936 v Praze a už na gymnáziu bylo o je kariéře jasno. Prý už tehdy ho totiž profesor chemie nechával místo sebe vést hodinu. Nejspíš ani on ale netušil, že Holý se jednou proslaví v celém světě, získá šedesátku patentů a bude spoluautorem 600 vědeckých prací. Po absolvování studia organické chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy nastoupil Holý do ÚOCHB, kde poté působil celý život.

prof. Antonín Holý

Klíčové bylo pro Holého setkání s belgickým virologem Erikem De Clercqem v roce 1976. Tehdy začala mnohaletá spolupráce, při níž vědecké týmy z obou zemí dodnes zkoumají účinnost nových látek proti virům. V roce 1984 uvedl podnik Léčiva Praha do klinické praxe první Holého lék - Duviragel proti oparům. Vzhledem k vysoké finanční náročnosti vývoje a zejména klinických zkoušek nových léků začali Holý s De Clerqem spolupracovat s americkou firmou Gilead Sciences.

Antonín Holý byl za svou práci oceněn mimo jiné několika čestnými doktoráty či čestnými profesurami (univerzit v Manchesteru či Ghentu, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Univerzity Palackého v Olomouci či Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích). Byl též držitelem Descartovy ceny EU a v roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil za vynikající vědecké výsledky medaili Za zásluhy. Akademie věd ČR také několikrát neúspěšně navrhovala Holého na Nobelu cenu.

"Byl úžasný vědec, znal perfektně organickou chemii. Ale zároveň byl maximálně čestný, zodpovědný, pilný a skromný. To už se dneska ve světě nevidí," vzpomněla na Holého biochemička Helena Illnerová, která s ním působila v ÚOCHB, jemuž dodnes významnou část rozpočtu zajišťují právě patenty na léky z výzkumu Holého laboratoře.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat