Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalendář hrdinů: Předloha Haškova feldkuráta Ibla

Kalendář hrdinů

  10:00
PRAHA - Před sedmdesáti třemi lety se zavřela brána koncentračního tábora Dachau za prošedivělým mužem penzijního věku. Vězeň, nezlomený výslechy gestapa, byl záložní kapitán duchovní služby československé armády Jan Evangelista Eybl.

Jan Evangelista Eybl (1882–1968) jako vojenský kaplan rakousko-uherského pěšího pluku č. 91, u něhož sloužil s Jaroslavem Haškem. Vpravo stojí Eyblův bratr Martin, který padl na italské frontě. foto: VHÚ

Pocházel z Mahouše v okrese Prachatice, kde přišel na svět 15 .listopadu 1882 do rodiny chalupníka Václava Eybla a jeho manželky Veroniky. Na kněze jej vysvětili 22. července 1906 a od 1. září byl kaplanem v Katovicích u Strakonic, potom duchovním vojenským správcem v Prachaticích. Zde působil až do roku 1913, pak zastával funkci duchovního v Netolicích, kde jej zastihla mobilizace a povolávací rozkaz k pěšímu pluku č. 91. Zde se poznal s literátem Jaroslavem Haškem.

Jeho pluk prošel krvavými boji na srbské frontě, zanedlouho jej ale přemístili na bojiště proti Rusům. Vojáci prošli mnoha střetnutími, poznali tvrdé boje u Gorlic, později u Lvova a na Sokalu. Na podzim roku 1915 jednotku přesunuli na italskou frontu, kde se účastnila řady bitev. Eybla hluboce zranila smrt bratra Martina, sloužícího u stejného pluku. Sourozenec padl před jeho očima v říjnu 1916, sám kaplan byl zraněn.

Po návratu do vlasti působil jako civilní duchovní, v československé armádě dostal hodnost kapitána v záloze. Vystřídal několik far. Před druhou světovou válkou se odstěhoval do Berouna, kde působil jako pomocný duchovní, ale přes vyšší věk se zapojil do protinacistického odboje. Eyblova činnost však byla odhalena. Gestapo jej zatklo v srpnu 1942 a věznilo v Kladně a Terezíně, od 21. února 1943 v koncentračním táboře Dachau. Šedesátiletý Eybl ale prokázal stejnou odolnost a odhodlání jako v pekle bojišť minulé války a útrapy věznění přežil.

Po návratu do vlasti žil v Berouně, kde pomáhal s obnovou správy města, roku 1955 se usadil v charitativním domově pro vysloužilé duchovní v Hrusicích. Až do konce života byl aktivní av okolí oblíbený pro přívětivou povahu. V Hrusicích také 21 .června 1968 ve věku 86 let zemřel.

Co jej ale nikdy netěšilo, bylo, že se stal předlohou nelichotivé postavy feldkuráta Ibla z románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Jaroslav Hašek, známý kritickým postojem ke kléru, v něm nebohého duchovního zcela zkarikoval, Eyblova životní dráha je však důkazem, že tento statečný vlastenec měl se svým literárním obrazem společného jen pramálo.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat