Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Princ Harry má dost materiálu na další knihu, bratra a otce zatím šetřil

Princ William a princ Harry (Windsor, 10. září 2022) foto: AP

Britský princ Harry řekl, že do svých pamětí nezahrnul vše, co se stalo mezi ním, jeho bratrem a otcem, protože „by mu to nikdy neodpustili“. Dodal, že má dost materiálů na další knihu. Autobiografie s názvem Spare (Náhradník), která vyšla v úterý, trhá rekordy.
  16:06

Princ Harry v pamětech odhaluje potíže ve vztazích se zbytkem své rodiny, zejména s princem Williamem a králem Karlem III. Dlouhodobě napětí podle něj vyvrcholilo v roce 2019 hádkou, při kterého ho William, který je následníkem britského trůnu, údajně fyzicky napadl a srazil na zem kvůli sporu ohledně Harryho manželky, americké herečky Meghan.

V rozhovoru pro list The Daily Telegraph Harry uvedl, že první návrh knihy byl až 800 stran dlouhý. Paměti nakonec byly zkráceny zhruba na polovinu. Princ dodal, že o některé příhody se podělil se svým ghostwriterem J. R. Moehringerem, profesionálním spisovatelem, který není uveden na obálce knihy, má ale hlavní podíl na formě psaní. Neměl ale v úmyslu je zveřejnit.

„Mohly to být dvě knihy, řekněme to takhle,“ prohlásil Harry.

Podle prince nebylo možné vyprávět jeho příběh, aniž by do něj nebyla zahrnuta odhalení o ostatních členech jeho rodiny. „Ale jsou věci, které se staly, zejména mezi mnou a mým bratrem a do jisté míry i mezi mnou a mým otcem, a já prostě nechci, aby se o nich svět dozvěděl,“ řekl deníku. „Protože si myslím, že by mi to nikdy neodpustili. Teď můžete namítnout, že některé věci, které jsem tam dal, no, že mi je stejně nikdy neodpustí,“ dodal.

Vztahy s Williamem v současné době „nemohou být horší.“ Harry v rozhovoru vyjádřil i obavy o další „náhradníky“ v královské rodině, což jsou Williamovy děti Charlotte a Louis. „I když jsme o tom s Williamem mluvili jednou nebo dvakrát, on mi dal velmi jasně najevo, že jeho děti nejsou moje starost. Ale stále cítím zodpovědnost,“ řekl Harry.

Princ William, princ George, princezna Charlotte, princ Louis a princezna Kate na snímku z Norfolku pro vánoční přání (2022)

Buckinghamský palác se k publikaci ani k sérii rozhovorů, které Harry k její propagaci poskytl, zatím nevyjádřil. Harry a jeho americká manželka Meghan institut královské rodiny opustili už v únoru 2021. Nyní žijí v bohaté komunitě na západním pobřeží Spojených států, mají syna Archieho a dceru Lilibet Dianu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat