Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Princ Louise bude pokřtěn ve stejný den, kdy královna Alžběta II. oznámila zásnuby s princem Philipem

Lidé

  18:25
PRAHA - Křtiny prince Louise, třetího potomka Williama a Kate se uskuteční v pondělí 9. července, v den, kdy královna Alžběta II. v roce 1947 oznámila zásnuby s princem Philipem. Britská média spekulují, zda šlo o náhodu či nikoliv. Obřad se uskuteční v Královské kapli Svatojakubského paláce, kde byl pokřtěn i princ George.

Princ William a vévodkyně z Cambridge Kate s novorozeným synem. foto: ČTK

Křtiny prince Louise byly určeny na den, kdy královna Alžběta II. v roce 1947 oznámila veřejnosti, že je zasnoubená s princem Philipem. Podle zjištění The Mirror reports se pár zasnoubil už v roce 1946, ale veřejnosti to sdělil až rok poté. Svatba královského páru se uskutečnila 20. listopadu 1947. Manželský pár je spolu už 71 let, což britská média označují za neuvěřitelné. „9. červenec je pro královský pár jeden z nejdůležitějších milníků jejich vztahu,“ píše The Mirror reports. 

Královský palác datum křtin oznámil 20. června. „Vévoda a vévodkyně z Cambridge Vám s potěšením oznamují, že křest prince Louise se bude konat 9. července v Královské kapli Svatojakubského paláce,“ zní v oficiálním prohlášení Kensingtonského paláce.

V létě roku 1951 se její otec, který vládl jako král Jiří VI. vážně roznemohl. Umřel v únoru následujícího roku, když byla Alžběta v Keni. Bylo jí šestadvacet, měla manžela a dvě děti, přesto působila jako křehká dívenka, která sotva unese těžkou královskou korunu. (Archivní snímek z roku 1953 zachycuje mladou královnu s chotěm, princem Philipem.)

„Princ Louise bude pokřtěn Justinem Welbym, arcibiskupem z Canterbury,“ doplňuje prohlášení paláce. Podle královských tradic se princ nebo princezna nechá pokřtít kolem věku tří měsíců. V Královské kapli Svatojakubského paláce byl před pěti lety pokřtěn i princ George, avšak princezna Charlotte byla pokřtěna v kostele svaté Máří Magdaleny v Sandringhamu, kde byla pokřtěna i princezna Diana. 

Princ Louise se narodil dne 23. dubna tohoto roku.  Vévodkyně Kate porodila v nemocnici Svaté Marie v Lindově křídle v londýnské části Paddington. Zde se narodily i její další děti - nyní čtyřletý George i dvouletá Charlotte. Narodili se tady i princové William a Harry.

Manželka prince Williama Kate porodila chlapce, váží 3,8 kg.
Pátý následník anglického trůnu.

Chlapec vážil 3,82 kilogramu. „Její královská výsost vévodkyně z Cambridge bezpečně porodila syna v 11:01 hodin,“ uvedl Kensingtonský palác na Twitteru.

Princ Louise je třetím potomkem Williama a Kate. Jejich synovi Georgovi jsou čtyři a dceři Charlotte dva roky. Je pátým v pořadí nástupnictví na britský trůn. Vévodkyně Kate se po porodu na veřejnosti moc neobjevovala.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat