Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podpořím svého otce, prohlásil William. S Harrym se sešli ve Windsoru

Lidé

  18:45aktualizováno  19:55
Princ William (40) poprvé od smrti královny Alžběty II. vydal oficiální prohlášení. Coby nový princ z Walesu uctil památku své babičky a uvedl, že bude podporovat svého otce. S bratrem Harrym pak poděkovali lidem ve Windsoru. Část královské rodiny zůstala na Balmoralu, kde vyrazila na mši.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Moje babička se proslavila výrokem, že smutek je cena, kterou platíme za lásku. Všechen ten smutek, který budeme cítit v nadcházejících týdnech, bude svědectvím o lásce, kterou jsme cítili k naší mimořádné královně,“ stojí v prohlášení prince Williama. „Uctím její památku tím, že podpořím svého otce, krále, všemi možnými způsoby.“

Princezna Kate, princ William, princ Harry a vévodkyně Meghan (Windsor, 10. září 2022)

Následník trůnu dodal, že přišel o babičku, která byla po jeho boku v šťastných i smutných okamžicích života.

„Ale i když truchlím nad její ztrátou, cítím zároveň neuvěřitelnou vděčnost... Byla po mém boku v mých nejšťastnějších chvílích. A stála mi po boku i v těch nejsmutnějších dnech. Věděl jsem, že tento den jednou přijde, ale bude chvíli trvat, než si uvědomím, že život bez babičky už opravdu nastal,“ uvedl.

„Děkuji za laskavost, kterou prokazovala mojí rodině i mně. A děkuji jí i jménem celé své generace, protože nám byla vzorem svou službou a důstojností ve veřejném životě,“ dodal s tím, že je rád, že jeho žena Kate měla možnost poznat královnu skoro dvacet let a jejich děti si užívat prázdniny s ní.

Princezna Kate, princ William, vévodkyně Meghan a princ Harry (Windsor, 10. září 2022)

Podvečer William s manželkou Kate pozdravili lidi ve Windsoru a poděkovali jim za projevenou účast. Na pozvání prince se k nim přidal také jeho bratr Harry s chotí Meghan. Jde o první společné setkání na veřejnosti po dlouhé době. Naposledy se bratři takto ukázali bok po boku loni v dubnu na pohřbu dědečka, prince Philipa.

Rodina poprvé na veřejnosti

Velká část britské královské rodiny zůstává na zámku Balmoral ve Skotsku, kde ve čtvrtek zemřela panovnice Alžběta II. Její tři mladší děti - princové Andrew a Edward a princezna Anna - v sobotu společně s rodinami poprvé opustily brány letního sídla a vyrazily na soukromou bohoslužbu do blízkého kostela. Po návratu si prohlédli vzkazy a květiny, které jako projev smutku a soustrasti na místo nosí tisíce lidí.

Timothy Laurence, princ Andrew, princ Edward, Lady Louise Windsorová a hraběnka z Wessexu Sophie (Balmoral, 10. září 2022)

Na krátkou mši v kostele v Crathie Kirk nedaleko Balmoralu vyrazila princezna Anna s manželem Timem Laurencem a dětmi Zarou Phillipsovou a Petrem Phillipsem. Prince Andrewa doprovázely dcery, princezny Beatrice a Eugenie, princ Edward jel v doprovodu manželky Sophie a dcery Louisy.

Britská média zaznamenala, že rodina po návratu z kostela zastavila před branami Balmoralu, kde se hromadí květiny a vzkazy. Kytici mezi ně přidala i princezna Eugenie.

Z Balmoralu odjeli do Londýna pouze nový král Karel III., jeho manželka Camilla a starší syn, princ William. Všichni se zúčastnili slavnostního zasedání Nástupnické rady ve Svatojakubském paláci, kde byl Karel III. oficiálně prohlášen králem.

Pohřeb bude 19. září

Británie po úmrtí královny drží desetidenní smutek. Rakev s tělem zesnulé panovnice opustí Balmoral v neděli a přesune se do paláce Holyroodhouse v Edinburghu, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku.

V pondělí procesí s rakví zamíří do katedrály svatého Jiljí (St. Giles), kde setrvá 24 hodin a kde se bude moci veřejnost s královnou rozloučit.

Britský král Karel III. během svého prvního projevu k národu (Londýn, 9. září 2022)

V úterý 13. září bude rakev přepravena do Londýna, kde bude nesena ve smutečním průvodu z Buckinghamského paláce do sídla parlamentu. Ve Westminsterském sále bude rakev vystavena čtyři dny, stráž u ní budou držet i členové královské rodiny.

Pohřeb se uskuteční ve Westminsterském opatství v pondělí 19. září, jak oznámil Buckinghamský palác v sobotu odpoledne. Nakonec rakev spočine v hrobce v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, která je také místem posledního odpočinku krále Jiřího VI., otce Alžběty II.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat