Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Případy 1. oddělení. Kdo je kdo v pražské mordpartě a proč se kriminalistovi nelíbí Polívka?

Seriál Případy 1. oddělení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seriál Případy 1. oddělení | foto: Česká televize

Jména se těžko dohledávají a sami autoři seriálu Případy 1. oddělení je nechtějí prozrazovat. Nejméně dvě jsou ale známá. „Na rovinu říkám, když jsem psal postavy do seriálu, jediné osoby, které byly použitelné, byly dvě: Aleš Preis, kterého hraje Filip Blažek, a Jan Štoček, kterého ztvárnil Bolek Polívka,“ říká autor scénáře Jan Malinda.

Novinář a scénárista Jan Malinda.

Novinář a scénárista Jan Malinda.

Slavný vyšetřovatel Jan Štoček ale rozhodně k fanouškům seriálu nepatří. „V podstatě mi vyčetl, že nevypadá jako herec Polívka, protože nemá vousy a nenosí manžestráky ani flanelovou košili. Bylo mi to líto. Chtěl jsem jemu a jeho zkušenostem vzdát hold,“ říká Malinda.

„Nechci prozrazovat reálné osoby, dělá to jen zlou krev. Vyšetřovatelé a kriminalisté tvrdí, že nechtějí být slavní. Ale když je náhodou slavný jejich kolega, tak to u nich vyvolává závist. Chtěl bych tomu předejít, proto neprozrazuji jména,“ vysvětluje omluvně Malinda.

Kdo je Kdo v seriálu Případy 1. oddělení

Vyšetřovatel mjr. Tomáš Kozák (Ondřej Vetchý) - Reálný předobraz má, ale autor seriálu ho tají. „Hodně vzdálenou inspirací pro postavu Kozáka byl vyšetřovatel, který má v kanceláři vlajku jiného pražského klubu než Sparty, víc ale říct nemůžu. Ondřej Vetchý je navíc trochu jiný typ, takže se v tom stejně asi nepoznává. Sám Ondřej říká, že představuje Josefa Mareše. Asi to říká proto, že by si to přál, protože kolegovi fandí a je to jeho kamarád, ale náš záměr to nebyl,“ říká Malinda. Inspirací by totiž mohl být i vyšetřovatel Daniel Zelenka, který se v reálu podílel na objasnění vraždy taxikáře v Kunraticích - seriál tento případ zpracoval ve druhém díle druhé série.

Vyšetřovatel mjr. Tomáš Kozák (Ondřej Vetchý)

Vyšetřovatel mjr. Tomáš Kozák (Ondřej Vetchý)

Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení.

Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení.


Josef Mareš

Začínal jako vyšetřovatel na Obvodním úřadě vyšetřování v Praze 4. V roce 1992 postoupil na Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy. V letech 1993 až 2001 působil jako vyšetřovatel. I. oddělení tehdejšího Odboru vyšetřování a zabýval se převážně vyšetřováním vražd.

Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení.

Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení.

V letech 2001 až 2004 byl vedoucím I. oddělení – tj. „pražské mordparty“, poté působil na postu zástupce velitele SKPV. V říjnu 2010 se stal vedoucím týmu „Anička“ s cílem objasnit zmizení Anny Janatkové. Od roku 2011 je opět vedoucím I. oddělení, tedy oddělení vražd. Fandí týmu AC Sparta Praha. Je spoluautorem seriálu Případy 1. oddělení.


Operativec mjr. Václav Plíšek (Boleslav Polívka) -
Jan Štoček (vyšetřoval Orlické vraždy)

„Jan Štoček měl několik výhrad. Nelíbilo se mu, že ho hraje Bolek Polívka a vyčetl mi, že tak rozhodně nevypadá, protože nemá vousy a nenosí manžestráky ani flanelovou košili. Když jsem se dočetl, že mu ta postava připadá směšná, bylo mi to až líto. Chtěl jsem jemu a jeho zkušenostem vzdát hold,“ vysvětluje Malinda.

Boleslav Polívka

Boleslav Polívka

Jan Štoček, který mimo jiné vyšetřoval orlické vraždy.

Jan Štoček, který mimo jiné vyšetřoval orlické vraždy.

Operativec kpt. Martin Pražák (Filip Blažek) - Aleš Preis

Operativec kpt. Martin Pražák

„Ztvárňuji vrchního komisaře Aleše Preise, kterého jsem poznal osobně a řadu věcí s ním konzultoval. I ve skutečnosti mi přijde docela od rány. Ta postava si nedělá moc hlavu s bontonem, má svůj styl, jak se dostat k informacím,“ přiznal v rozhovoru pro server Metro herec Filip Blažek.

Operativec kpt. Petr Anděl (Petr Stach) - Policista z oddělení odhalování kapesních krádeží.

Operativec kpt. Petr Anděl (Petr Stach)

„Člověka, který byl inspirací pro postavu kapitána Anděla, jsem poznal při reportáži asi před deseti lety. Pracoval na oddělení pro odhalování kapesních krádeží, nikdy nebyl na krajském ředitelství, pouze na obvodu, ale mám ho moc rád, je s ním sranda a tak jsem to napsal podle něj,“ prozrazuje Malinda.

por. Vítězslav Sršeň (Miroslav Vladyka) - Má předobraz v policistovi, který na 1. oddělení pracoval. Odešel sám a poté začal pracovat jako jeden z členů ochranky prezidenta.

Vedoucí 1. oddělení mjr. Josef Korejs (Miroslav Hanuš) - Nemá reálný předobraz v jedné osobě, je to spíše kompilát historek.

„Spekulace kolem téhle postavy začínají být až bizarní a upřímně - už mě to bláznění štve. Vím nejméně o šesti lidech, kteří jsou přesvědčeni, že jsou předobrazem Korejse. A přibývají další. Postava šéfa oddělení je kompilátem historek, které jsem různě odposlechl. Z nich jsem tuto postavu složil. Josef Lottes? Jo, slyšel, že je taky na seznamu kandidátů. Je pravda, že i on byl šéfem 1. oddělení a že má dobré vztahy s novináři, ale ve vší úctě k němu - on prostě nemá Korejsovo charisma. Ani nemluví vulgárně, je úplně jiný typ,“ říká scénárista seriálu Jan Malinda.

Vedoucí 1. oddělení mjr. Josef Korejs (Miroslav Hanuš)

Vedoucí 1. oddělení mjr. Josef Korejs (Miroslav Hanuš)

Bývalý šéf pražské mordparty Josef Lottes.

Bývalý šéf pražské mordparty Josef Lottes.

Na postu šéfa pražské mordparty se vystřídali například Jiří Markovič, Josef Mareš (spoluautor scénáře), Milan Jindrák a Josef Lottes.

MUDr. Karel Vojíř (Ondřej Malý) - Soudní znalec v oboru zdravotnictví (odvětví soudní lékařství) MUDr. Jiří Hladík primář z Vinohradské nemocnice.

MUDr. Karel Vojíř (Ondřej Malý)

MUDr. Karel Vojíř (Ondřej Malý)

Soudní znalec v oboru zdravotnictví (odvětví soudní lékařství) MUDr. Jiří...

Soudní znalec v oboru zdravotnictví (odvětví soudní lékařství) MUDr. Jiří Hladík primář z Vinohradské nemocnice.

Státní zástupkyně JUDr. Anna Švihlíková (Sabina Remundová) - Podle scénáristy nemá předobraz v jedné osobě. „Tato postava vznikla zase z odposlouchaných historek. Že je státní zástupkyní v seriálu žena, byl čistě dramaturgický záměr, abychom tam neměli jen samé chlapy. Totéž platí o postavě novinářky Skopcové,“ prozrazuje scénárista.

Ředitel městské správy plk. Richard Jeřábek - Na postu šéfa pražské policejní správy, pod kterou 1. oddělení spadá, se vystřídal například Radislav Charvát, Martin Červíček, Martin Vondrášek.

Policejní exprezident Martin Červíček

Policejní prezident Martin Červíček

Martin Vondrášek v době, kdy vedl pražskou policii.

Martin Vondrášek v době, kdy vedl pražskou policii.

mjr. Dušan Vrána (Igor Chmela) - Má reálný předobraz.

Vyšetřovatel mjr. Tomáš Kozák (Ondřej Vetchý) a mjr. Dušan Vrána (Igor Chmela)

„Po první sérii mi jeden policista napsal e-mail, že seriál je to dobrý, ale že mu vadí na hlavních postavách, že občas úplně nedodržují pravidla a že se nedrží v mezích zákonnosti. Překvapil mě, protože žádného takového policistu jsem do té doby nepotkal. Ale byl milý, slušný a nabídl mi několik historek, které by se mohly zfilmovat. Jediné, co vám o něm mohu říct, že pracoval na oddělení finanční kriminality v Praze,“ odkrývá scénárista.

Soudní znalec v oboru psychologie Vladimír Hubáček (Václav Helšus) -Inspirací byl soudní znalec PhDr. Slavomil Hubálek, který o záměru scénáristů věděl. Natáčení se však nedožil. Zemřel náhle před první seriálovou klapkou.

Slavomil Hubálek

Atestaci z klinické psychologie získal Slavomil Hubálek v roce 1986. Působil v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích a v pražské poradně pro vysokoškoláky.

Slavomil Hubálek

Později začal působit v Sexuologickém ústavu UK, také externě přednášel na Fakultě sociálních věd UK. Založil vlastní poradenskou společnost ALEA - PSYCHOLOGIE, spol. s r. o. Ve své praxi se zaměřoval především na sexuální devianty a vrahy. V roce 2002 neúspěšně kandidoval v obvodu Praha 1 do Senátu. Zemřel náhle ve věku 65 let


mjr. David Landa (Martin Hoffman) -
Předobrazem této postavy je podle všeho vedoucí protiextremistického oddělení v Praze mjr. David Janda. Problematice odhalování a vyšetřování extremismu nejen s rasovým podtextem se věnuje už 16 let.

Vedoucí protiextremistického oddělení v Praze mjr. David Janda

Vedoucí protiextremistického oddělení v Praze mjr. David Janda

mjr. David Landa (Martin Hoffman)

mjr. David Landa (Martin Hoffman)


Pečínka (Otakar Brousek ml.) z majetkového oddělení, který v seriálu vyšetřoval krádež pul miliardy korun - Tým, který v roce 2007 vyšetřoval krádež století, vedl zkušený detektiv Lubomír Koťátko.

Případy 1. oddělení

Případy 1. oddělení je kriminální seriál inspirovaný skutečnými případy, které řešili po roce 1989 policisté oddělení vražd na území Prahy, který vysílá Česká televize.

1. oddělení je elitní útvar, který v posledních letech dosahuje objasněnosti trestných činů okolo 95 %. Jeho příslušníci zasahují, dojde-li k vraždě, pokusu o vraždu, těžkému ublížení na zdraví s následkem smrti nebo dalším nejzávažnějším zločinům. Spoluautorem scénáře je současný šéf oddělení vražd Josef Mareš.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...