Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Profil: Odešel symbol divokého budování kapitalismu Peter Kovarčík

Lidé

  12:43
Jeden z nejbližších přátel exprezidenta Václava Klause a vlivný byznysmen Peter Kovarčík uměl v minulosti mistrně využívat sponzoringu státních firem pro své marketingové „eventy“. S novou vládou Bohuslava Sobotky ucítil šanci opět navázat se státním sektorem na dřívější systém.

Mezi vlivnými. Peter Kovarčík (s tmavými brýlemi) v loži s tehdejším premiérem a předsedou ODS Václavem Klausem na mezinárodním tenisovém turnaji Škoda Czech Open v roce 1993. Vpravo prezident Harvard Capital and Consulting Viktor Kožený. foto:  Michal Růžička, MAFRA

První příležitostí byly Dny USA a EU loni v říjnu, kam podnikatel přivezl bývalého šéfa CIA a někdejšího amerického ministra obrany Leona Panettu. „Konference Prahu zviditelňuje. Přijetí hostů na radnici má význam pro nás i pro město. Minulý rok měl úvodní slovo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Akci dodal noblesu. Je jasné, že když se s primátorem setkáme, bavíme se o politice. Můžeme si vyměnit informace, každý je máme z jiné strany,“ vysvětloval tehdy Kovarčík. 

Muž se slabostí pro atraktivní ženy a milovník doutníků byl v minulosti kritizován za to, že pro svou firmu Czech Teleaxis a jí pořádané „eventy“ doluje ze státních firem desítky milionů korun. V roce 2011 například společnost Lesy České republiky poslala Kovarčíkově firmě na akci Dny USA a EU deset milionů korun. Kromě Lesů podpořily v minulosti tuto akci podniky ČD Cargo, Severočeské doly nebo ČEPS. 

Oboustranná výhoda

Kovarčík ve sponzoringu státních firem neviděl nic špatného. Naopak jej považoval za šanci pro státní společnosti na této spolupráci vydělat. „Pokud spolupracujeme se státní nebo polostátní firmou, zásadním kritériem pro mě je její prosperita. Když s firmou jednám, postupuji tak, aby spolupráce byla oboustranně výhodná. Firma musí vědět, co potřebuje, na koho se chce obracet, jak pozitivně to má přispět k jejímu hospodaření,“ tvrdil tenkrát Kovarčík. 

Kdo byl Kovarčík

Zlato kolem krku a raketa v ruce 

  • „Peter Kovarčík umí spoustu jazyků, má spoustu aut a rád se tím vším pochlubí. Boty z hadí kůže, kufřík Louis Vuitton, masivní zlato na krku a zápěstí,“ napsaly o něm LN v roce 2005. Od té doby svou vizáž zkrotil, ale velký majetek i vlivné přátele měl stále.
  •  Nadstandardně vydělával už před revolucí, kdy prodával utkání československé fotbalové reprezentace do ciziny. V 90. letech se podílel na organizování tenisových turnajů. A tak jej třeba fotografové zachytili s Václavem Klausem při turnaji na pražské Štvanici v roce 1993. Kovarčík s Klausem občas hráli tenis, strávili spolu několik dovolených na lodi.
  • Se sportovními akcemi skončil. Multimilionář pořádal také společenské „eventy“ jako Dny USA a EU či předávání cen Thálie.

A uváděl několik příkladů. „Kdybychom se podívali na České dráhy: před dvěma lety na konferenci Dny USA a EU vedl ruskou delegaci prezident ruských železnic Vladimir Jakunin s kompletním prezidiem společnosti. O síle ruských železnic nejlépe vypovídá fakt, že byly jedním z hlavních sponzorů olympijských her v Londýně a jsou jedním z největších sponzorů a inzerentů stanice CNN. S Jakuninem mě váže velké přátelství, jde o člověka, který je v Rusku mužem číslo čtyři. České dráhy by z takového kontaktu měly vytěžit velmi mnoho. Já jsem dal obě strany dohromady, na nich záleží, jak toho využijí,“ popisoval podnikatel, který si v září 2013 užil chvíli slávy. Někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger ho ve Washingtonu jmenoval do vedení Atlantické rady, světově významné organizace, od které si nechávají radit i američtí prezidenti. 

Pryč se systémem „Dalík“

Firmě Čepro zase radil, jak zvýšit obrat u jejich čerpacích stanic. „Doporučil jsem jim, aby se zaměřili marketingově na ženy řidičky, pro které je dle výzkumů při výběru nákupu benzinu nejdůležitějším kritériem kvalita toalet na čerpací stanici,“ řekl už dřív Kovarčík. Upozorňoval však, že zhruba 75 procent partnerů firmy Teleaxis tvoří soukromý sektor – významná je pro něho podpora firem Karlovarské minerální vody, Tatra, Sigma, Excalibur Army nebo Královopolská Ria. 

V souvislosti s novou vládou Bohuslava Sobotky byznysmen věřil, že ministerstva přestanou být řízena „systémem Dalík“. Kovarčík byl hlasitým kritikem období Topolánkova vládnutí, kdy podle něj ministři až příliš zasahovali do chodu státních a polostátních firem.

„Pro mě je důležité, aby to nefungovalo jako za dob Řebíčka a Topolánka nebo v posledních letech za paní Nagyové, kdy někdo shora diriguje firmy. To byla cesta do pekel,“ říkal byznysmen, pro něhož bylo prý důležité, aby se ministerstvo soustředilo jen na to, aby firma prosperovala a dosahovala dobrých výsledků. „Ministr má šéfa Čepra posuzovat podle výsledků, nikoliv mu diktovat, kdo má být ekonomickým náměstkem. Věřím, že ministři Sobotkovy vlády tohle chápou a budou mít prostor odmítnout systém ‚Dalík‘,“ narážel Kovarčík na blízkého přítele expremiéra Mirka Topolánka Marka Dalíka, který byl obviněn v kauze pandurů pro českou armádu.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...