Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Půjdeme ve tvých stopách, slíbili biatlonisté při loučení s Fiřtíkem

Lidé

  15:44aktualizováno  18:41
PRAHA - Všichni olympijští medailisté, bývalí mistři světa i zástupci Mezinárodní biatlonové unie (IBU) se dnes vedle rodinných příslušníků přišli rozloučit se zesnulým Václavem Fiřtíkem. Prezident Českého svazu biatlonu náhle zemřel 29. března, krátce po skončení nejlepší české biatlonové zimy, ve věku 56 let.

Poslední rozloučení s Václavem Fiřtíkem v Krematoriu Strašnice foto: ČTK

Ve zcela zaplněné obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích nechyběli všichni reprezentanti včetně olympijských medailistů ze Soči Ondřeje Moravce, Gabriely Soukalové, Jaroslava Soukupa a Veroniky Vítkové. Vzdát hold přišli také světoví šampioni Kateřina Jakešová a Roman Dostál.

ČTĚTE VÍCE

Za svaz i rodinu se s Fiřtíkem v proslovu rozloučil jeho dlouholetý kolega Pavel Levora. "Měl stále gradující a neutichající nasazení pro biatlon. Z podceňovaného svazarmovského odvětví ho dostal mezi nejsledovanější sport. Byl srdcem i duší českého biatlonu a hnací silou i toho mezinárodního," zdůraznil Levora.

Levora především poděkoval nejbližším za podporu, kterou v nich Fiřtík celý život nacházel. "Rodina mu byla nadevše a především jim patří dík," řekl.

S Václavem Fiřtíkem se přišli rozloučit i Gabriela Soukalová a šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Fiřtík byl předsedou Českého biatlonového svazu od roku 1993 a poslední čtyři roky i jedním z viceprezidentů IBU. "Slibujeme, Václave, že půjdeme dál v tvých šlépějích," řekl na pohřbu za IBU její první viceprezident Rus Sergej Kuščenko.

Poslední dvě sezony byly pro biatlon vynikající. V té předminulé se v Novém Městě na Moravě konalo poprvé v Česku mistrovství světa a ta uplynulá byla historicky nejlepší. Češi poprvé získali olympijské medaile a ze Soči jich přivezli rovnou pět. "Pro jeho celoživotní úsilí to byla ta nejlepší odměna," řekl Levora.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...