Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin udělil ruské občanství Stevenu Seagalovi

Lidé

  11:02
MOSKVA - Ruský prezident Vladimír Putin podepsal dekret, kterým přiznává občanství americkému herci Stevenu Seagalovi. Kreml to ve čtvrtek uveřejnil na svých webových stránkách.

Vladimir Putin s americkým hercem Steven Seagalem. foto: APČTK

Depardieu se stal oficiálně Rusem, Putin mu zařídil občanství

Čtyřiašedesátiletý Seagal je v posledních letech častým návštěvníkem v Rusku, kde se objevoval po boku Putina, jehož politiku také veřejně obhajoval. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že herec o ruské občanství žádal už před časem a nikdy se netajil vřelým vztahem k Rusku.

Agentura Interfax připomněla, že herec letos v září při návštěvě Sachalinu hovořil o přání získat ruské občanství, aby mohl „několik měsíců v roce trávit se svými přáteli v Rusku, s lidmi, kteří jej zde mají rádi“. Rodák z Michiganu se také hlásí k ruským předkům.

Seagal již počátkem letošního roku získal i srbské občanství. Stalo se tak poté, co koncem loňského roku dvakrát navštívil Bělehrad, kde jej přijal prezident Tomislav Nikolić a premiér Aleksandar Vučić. Herec při této příležitosti přislíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby propagoval Srbsko ve světě. Také zmínil záměr zřídit v srbské metropoli školu japonského bojového umění aikido.

Seagal, který je také zpěvákem a bluesovým kytaristou, o silvestrovské noci v centru Bělehradu uspořádal koncert pod širou oblohou. V této roli před dvěma lety také vystoupil na festivalu Rock for People v Hradci Králové. O pár měsíců později se svou kapelou koncertoval na anektovaném Krymu na pódiu vyzdobeném vlajkami proruských separatistů.

V roce 2013 požádal o ruské občanství také francouzský herec Gerard Depardieu. Ten se tak rozhodl poté, co mu ve Francii hrozila milionářská 75% daň.

Herec na výčitku, že mu chybí solidarita a vlastenectví, tehdy zareagoval tím, že na daních za 45 let zaplatil 145 milionů eur (asi 3,7 miliardy korun). Rozhodnutí odejít nezměnil ani poté, co se proti milionářské dani postavila ústavní rada.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat