Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin se pomazlil s vzácným levhartem perským

Vladimír Putin

  6:42
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin v rámci aktivit před zimními olympijskými hrami v Soči zavítal do útulku pro levharty perské, který vznikl před pěti lety.

Putin se pomazlil se vzácným levhartem perským foto: Reuters

Informovala o tom agentura ITAR-TASS, podle které Putin do klece pro vzácné šelmy vzal i předsedu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha a předsedu koordinační komise MOV pro olympiádu v Soči Jeana-Clauda Killyho.

Levhart perský

Levhart perský (Panthera pardus saxicolor) patří k vzácným a ohroženým poddruhům levharta. Dříve se mimo jiné vyskytoval v Zakavkazsku, avšak postupně v přírodě z mnoha lokalit zcela zmizel. O jeho záchranu se v poslední době snaží zoologické zahrady či specializované útulky.

Putin, bývalý agent sovětské tajné služby KGB, si pečlivě pěstuje image tvrdého chlapíka a drsného milovníka přírody a média ho často označují za "alfa samce". Přitáhnout pozornost se snažil blízkými setkáními s různými zvířaty a jinými odvážnými kousky, jako byl například let na deltaplánu, jímž prý chtěl navést bílé jeřáby na cestu do teplých krajin. Protikremelská a západní média nicméně často připomínají, že tyto akce jsou zinscenované a mají za cíl pouze podporovat kult osobnosti ruského prezidenta.

Při dnešní návštěvě útulku pro přísně chráněný druh levharta se Putin odvážil do jedné z klecí - nicméně nikoli jako první. Před klecí prý vznikla poněkud komická situace, když se členové výpravy u otevřených dveří zarazili a dávali si vzájemně přednost.

Putin se pomazlil se vzácným levhartem perským

Situaci chrabře zachránil nikoli Putin, nýbrž ruský vicepremiér Dmitrij Kozak, který vkročil dovnitř s poznámkou: "Já jsem svou misi splnil, mě nebude škoda." V kleci ovšem nebyl statný dospělý levhart, nýbrž šestiměsíční kotě této šelmy. Vzhledem k počtu nezvaných hostí se údajně netvářilo příliš přívětivě, ale nakonec se nechalo i pohladit.

Putina podle agentury ITAR-TASS při výkladu o fungování levhartího střediska zaujala mimo jiné slova ředitele Umara Semjonova, že dospělý samec je schopen se spářit 274krát za týden. "274krát! Vezmi si příklad," prohodil prý "alfa samec" z Kremlu k jednomu z novinářů.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat