Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakousko oslavuje Oscara pro hanebného pancharta Waltze

Magazín

  10:15
VÍDEŇ - Rakousko oslavuje úspěch svého herce Christopha Waltze, který dostal dnes nad ránem Oscara za vedlejší roli plukovníka SS Hanse Landy ve filmu Quentina Tarantina Hanebný pancharti.

Christoph Waltz ve filmu Hanební Pancharti foto: Reprofoto

Informace o získání zlaté sošky se staly hlavní zprávou televizních zpráv i zpravodajských serverů. Waltzův úspěch hodnotí stejně, jak ho označil on sám ve své děkovné řeči: "Je to víc než bingo!"

Herec tak narážel na repliku z Tarantinovy grotesky o nacistech, kde jako krutý lovec Židů prohlásí: To je bingo! Podle rakouských serverů neměl třiapadesátiletý Waltz v klání o Oscary vážnějšího konkurenta. O tom, že se vrátí domů se zlatou soškou, v Rakousku snad nikdo nepochyboval.

Potvrzovaly to i sázkové kanceláře, které na jeho vítězství vypsaly kurz 1,05.

Podle serveru deníku Der Kurier dorazil Christoph Waltz, který se poprvé před kamerou objevil už v roce 1977, do cíle svých snů. Favoritem při udílení nejprestižnější filmové ceny byl prý plným právem.

Server listu Der Standard zas napsal, že hercův "kometový vzestup dosáhl v noci svého zenitu". Podle něj je překvapením, že Waltz nakonec proměnil jen jedinou z osmi nominací pro Tarantinovu grotesku.

Rakouský polyglot

Podle ředitele rakouského filmového muzea Alexandra Horwatha je škoda, že diváci nejen ve světě, ale i v Rakousku objevili Waltze až teď. "Je to herec pro celý svět. Ve filmu mluví plynně francouzsky, anglicky, italsky. Může hrát na všech kontinentech," uvedl Horwath.

Je přesvědčený o tom, že si třiapadesátiletý herec cenu odnesl plným právem. "Jsem pyšný na to, že jsem Vídeňan. Waltz má ve své roli něco vídeňsky specifického, jistou jízlivost a potutelnost, to vše do filmu dostal," dodal.

Christoph Waltz

Filmoví fanoušci ve Vídni měli možnost sledovat udílení Oscarů v premiérovém biografu Gartenbaukino v centru metropole v přímém přenosu. Sál byl i nad ránem slušně zaplněný. Když Penélope Cruzová přečetla Waltzovo jméno, ozval se jásot a diváci zvedali ruce nad hlavu jako při gólu ve fotbale či hokeji. Následoval aplaus.

Další želízka neuspěla

Vedle oslav a nadšení ovládlo sál, televizní komentátory a filmové fanoušky ale i zklamání. Rakousko doufalo totiž ve tři zlaté sošky. O ně se ucházel i film rakouského režiséra Michaela Hanekeho Bílá stuha a kameraman tohoto snímku Christian Berger.

Ti ovšem vyšli naprázdno. Rakousko-německé drama zvítězilo loni v Cannes a dostalo i Zlatý glóbus. Někteří míní, že už nominace na Oscara se dá považovat za velký úspěch.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat