Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rom Suchý v Kanadě neuspěl. Teď chtěl azyl v USA, nepustili ho

Magazín

  11:11
PRAHA - Pražský Rom Jaroslav Suchý, který před nedávnem vzdal azylové řízení v Kanadě, se dnes dopoledne chystal odletět do Spojených států a pokusit se statut uprchlíka získat tam. Jeho anabáze ovšem skončila již na pražském ruzyňském letišti, kdy jej pracovníci British airlines odmítli odbavit. Důvodem bylo zrušení elektronické autorizace jeho povolení vycestovat od americké strany.

Suchý odlétá do Kanady foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Cílem Suchého cesty bylo tentokrát slunné Miami. "Ihned jak přistanu požádám o azyl. Mám právo na slyšení u imigračního soudce," plánoval si ještě ráno Suchý.

Doufal, že tentokrát bude úspěšnější než před pár měsíci v Kanadě. "Tentokrát hodlám vytrvat až do konce celého azylového řízení, neodjedu jako z Kanady," tvrdí.  Neopomenul přitom ukázat na tričko s vyobrazením amerického prezidenta Baracka Obamy, které má na sobě. Tentokrát na něm ovšem nemá momentku z Obamovy návštěvy Prahy, kdy Suchý jednoho z nejmocnějších mužů planety pohladil po tváři.

Ani to ale českému Forrestu Gumpovi, jak Suchého překřtila tuzemská média, nepomohlo odjet za vysněným cílem. Elektronický systém cestovní autorizace, který při výjezdu do USA nahrazuje víza, totiž při odbavení ukázal zrušení jeho povolení. Suchý nyní bude muset jet na americkou ambasádu v Praze a pokusit se úředníky přesvědčit, aby mu jeho plán povolili.

"Myslím, že by mě ta cesta otevřela srdce. Chci být pro USA přínosem," reagoval Suchý.

A jaké jsou důvody jeho připravované žádosti o azyl? "Chci odletět proto, že Češi jsou většinou rasističtí a xenofobní," říká a dokládá to příhodou ze Silvestra, kdy jej údajně kvůli barvě pleti odmítli pustit do jedné z pražských restaurací. "Taky se mi stalo, že mě kvůli domnělé homosexuální orientaci odmítli zaměstnat v centru v jedné z hospod. Provozní mi řekl, že žádnou bukvici zaměstnávat nebude," dodává Suchý.

Suchý se soudí často
Jaroslav Suchý se v posledních letech proslavil také celou řadou soudních sporů, které vedl například proti zelené poslankyni Kateřině Jacques, nebo českému státu. Bez úspěchu.

Naposledy minulý týden neuspěl u odvolacího soudu s tvrzením, že jej český stát diskriminoval tím, že ho v roce 1984 poslal do zvláštní školy. Za dávnou křivdu, která ho prý připravila o možnost studovat, po ministerstvu školství omluvu a půl milionu korun.

Jeho případ rozhodně není černobílý. Suchý, který žil od dvou let v dětském domově, si totiž vlastní pílí vzdělání doplnil, když v sedmadvaceti letech udělal na Romské střední škole sociální v Kolíně maturitu. Orientuje se také obstojně v paragrafech a je schopen svou žalobu celkem zasvěceně komentovat.
Suchý se rád vyhřívá v přízni mocných. V minulosti si proto vybíral mediálně vděčné soudy, rozmlouval se soudci, oběťmi či podezřelými a občas se mu podařilo i promluvit do kamer. Setkal se tak s řadou soudců a jeho zájmu neunikli ani vrcholní politici.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat