Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rom Suchý vzdal v Británii boj o azyl, před Afričany se cítil trapně

Magazín

  18:11
PRAHA/LONDÝN - Jaroslav Suchý vzdal své dlouhotrvající zarputilé úsilí získat kvůli romskému původu azyl v některé z anglofonních zemí. Důvod proč mladý muž tuzemskými médii přezdívaný Forrest Gump přehodnotil své dosavadní priority? Ve Velké Británii, kam na začátku měsíce naposledy odcestoval získat statut uprchlíka se cítil trapně mezi dalšími žadateli z Afriky. Přesto se na ostrovech rozhodl zůstat a začít tam nový život.

Suchý odlétá do Kanady foto: Lidové noviny

"Přehodnotil jsem svůj postoj a svou žádost o azyl stornoval. Jako občan země z Evropské unie mohu ve Spojeném království pracovat a postavit se na vlastní nohy. Nechtěl jsem zabírat skutečně potřebným místo. Pobýval jsem v azylovém zařízení s africkými dětmi a v jídelně mě bylo mezi těmi Sůdánci trapně," napsal LN Suchý, který se nedlouho předtím pokoušel marně vycestovat a žádat o politický azyl ve Spojených státech.

V současné době Suchý čeká na vrácení dokladů a hodlá se přihlásit na tamní úřad práce. Pobývá v zařízení pro lidi bez domova, kde dostává najíst.

Přitom ještě v sobotu 3. dubna, kdy Suchý přiletěl do Londýna, byl plný odhodlání ve svém obvyklém scénáři, který uplatnil již před časem v Kanadě, pokračovat.

Anglické celní úřednici, která mu vysvětlovala, že jako občan státu Evropské unie nemůže žádat o azyl, bez váhání začal argumentoval Ženevskou konvencí a nehodlal se vzdát. Podepsal azylovou žádost a byl umístěn na terminálu do detenčního zařízení pro uprchlíky. "Mohl jsem se vysprchovat a dostal jsem zubní pastu s kartáčkem a sledoval jsem BBC," popisoval v jednom z dřívějších mailů LN Suchý svou anabázi.

Poté byl podle svých slov převezen do Leedsu, kde měl čekat na vyřízení azylové procedury. Při projednávání jeho žádosti s psycholožkou argumentoval tím, že je kvůli svému etnickému původu v Česku diskriminován v přístupu k zaměstnání.

Mladík v tuzemsku proslul celou řadou soudních sporů, které vedl například se státem, nebo s místopředsedkyní zelených Kateřinou Jacques. Kvůli náhradám soudních výloh mu nyní podle jeho slov hrozí exekuční řízení.

Obama forever
Alfou a omegou jeho cestovní azylové horečky se stala příhoda s americkým prezidentem Barackem Obamou, kterého při jeho předchozí návštěvě Prahy pohladil po hlavě. Tričko s touto fotografií Suchý neopomíná na sobě nosit při každém svém pokusu o získání politického azylu kvůli jeho údajné diskriminaci.

Když minulý čtvrtek Obama přiletěl do Prahy podepsat se svým ruským protějškem smlouvu o jaderném odzbrojování, měl jednu jistotu. Suchý krátce předtím odletěl do Anglie.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat