Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohřeb Jiráskové proběhne v pátek v Divadle na Vinohradech

Lidé

  14:16
PRAHA - Poslední rozloučení s herečkou Jiřinou Jiráskovou, která po dlouhé nemoci zemřela 7. ledna ve věku 81 let, se uskuteční v pátek 11. ledna v pražském Divadle na Vinohradech.

Jiřina Jirásková foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Smutečně vyzdobené hlediště bude veřejnosti přístupno od 10 do 12 hodin," oznámila mluvčí vinohradské scény Zuzana Paulusová.

V Divadle na Vinohradech

Členkou Divadla na Vinohradech byla Jiřina Jirásková šest desítek let. Po listopadu 1989 deset let působila jako jeho ředitelka. Během své kariéry tam ztvárnila 115 postav. Naposledy jí diváci poděkovali loni 4. října, kdy se objevila v menší roli v inscenaci Mocná Afrodité - od té doby byla v domácím ošetřování.

Zádušní mši bude v pondělí 14. ledna od 14 hodin sloužit v Chrámu Matky Boží před Týnem v Praze pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. "Čtení z Písma svatého se ujme zpěvačka Lucie Bílá, režisér Jiří Strach bude číst přímluvy," řekl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Ve foyeru vinohradského divadla se už v pondělí objevila hereččina fotografie s kytičkou, další je ve vitríně u hlavního vchodu pod černými prapory, kde lidé zapalují svíčky. Ty jsou i na chodníku před domem v Kouřimské ulici na Vinohradech, kde herečka zesnula.

FOTOGALERIE:

Komedii Einstein kontra Babinský natočil pozdější životní partner Jiřiny Jiráskové Zdeněk Podskalský. Na snímku s Josefem Bekem, 1963.

V souvislosti s úmrtím oblíbené herečky ohlašují média programové změny. Televize Nova odvysílá ve středu 9. ledna večer film Karla Kachyni Sestřičky, ve kterém Jirásková ztvárnila nezapomenutelnou roli svérázné venkovské zdravotní sestry. Česká televize reagovala změnou v programu už v pondělí, a to pořady Zámek v Čechách a Neobyčejné životy. Od začátku ledna opakuje každou neděli před polednem 52dílný seriál Život na zámku, kde hraje také Jirásková.

Český rozhlas Dvojka na herečku zavzpomíná v neděli 13. ledna od 16:05 hodin v pořadu Hvězdný prach z roku 2009.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!