Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruku by fízlovi nepodala, vzpomínají přátelé na Olgu Havlovou

Lidé

  18:35
Za pár dnů by měla Olga Havlová osmdesáté narozeniny a nejspíš by se slavilo na Hrádečku. Její přátelé a známí ji oslavují, i když ona už si svoji ranní kávu, kdy nechce být rušena, pije šestnáct let bez nás. Kromě koncertů, divadel nebo jen tak mejdanů, doplnila Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla knihu Síla věcnosti Olgy Havlové o nové vzpomínky jejích přátel a blízkých. Kniha vyjde k Olžiným narozeninám 11. července.

Olga Havlová foto: Ondřej NěmecLidové noviny

Setkání s Jiřinou a Josefem Topolovými, které zaznamenala Marcela Pecháčková:

Den, kdy se všem začalo stýskat… I mně. Zemřela Olga Havlová. Za dva dny jsem musela a chtěla odevzdat text, že „Olga není a byla“. Zavolala a napsala jsem spoustě jejích blízkých, aby vyprávěli, vzpomínali. Nikdo neřekl ne. Ani Jiřina Topolová.

V jejím jednoduchém a magickém bytě u řeky sedíme u stolu: „Vždycky měla takový zastřený hlas,“ řekne a míchá lžičkou v čaji. Je štíhlá, jako byla Olga. Taky světlovlasá. „Byla ohromně krásná, zajímavým způsobem. A originální. Hned jsem pochopila, že je to žena z jednoho kusu, nenechala se ničím, čím nechtěla, ovlivnit. K tomu byla zvídavá...“ Z šuplíku vytahuje jedinou fotografii, kterou od Olgy má. Jsem za ni ráda, fotek z doby, kdy se tyhle ženy poznaly a vídaly, mnoho není. Na plotně bublá polévka, má přijít Josef Topol.

Olga Havlová s princeznou Dianou.

„Seznámil nás v roce 1955 Václav, Olga přišla později. Jednou v sobotu v poledne, to jsme vždycky seděli ve Slavii. Hned se vědělo, že je dělnice ze Žižkova, z proletářské rodiny, a bylo to něčím přitažlivé, určitě pro Vaška. Snad se tím i chlubil.“ Jejich přátelství s Havlovými bylo jasné, nemuseli se ani vidět.

Přichází Josef, bydlí už dlouhý čas v jiném bytě, nemá odtud k Jiřině daleko. Neklepe, je tu doma. Zvedne pokličku na plotně, sedne si k nám ke stolu. O Olze bude mluvit rád.

„Olga?“ Krásná byla. A oddaná celý život. Byla drsný člověk, ale Vašek tu korekturu potřeboval. I v maličkostech. On strašně rád jedl, miloval dobré jídlo, a Olga na něj jen s údivem koukala a řekla: „Podívej, jak on rád jí!“ Dělala si legraci i z jeho vaření: „Vašek vaří výborně, dokáže z půlky telete uvařit hrníček polévky.“ Olga nikdy nepochopila, jak může být Václav laskavý a slušný na fízly – „Já bych jim ruku nikdy nepodala,“ říkala Josefovi.

 Jak vzpomíná na Olgu Jan Kašpar, Dáňa Horáková nebo Zdena Pospíchalová? Dočtete se v aktuálním čísle magazínu Pátek.

Co ještě najdete v magazínu Pátek?

  • Porota Pátku LN: Je správné odměňovat děti za známky?

  • Jak nechutná moc. Velký rozhovor s ombudsmanem Pavlem Varvařovským.

  • O nahé sošce. Jak se točila znělka karlovarského festivalu s Helen Mirren?
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat