Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rumburak i Marge Simpsonová. Jiří Lábus slaví 65. narozeniny

Magazín

  7:00
PRAHA - Jiřího Lábuse, který 26. ledna oslaví pětašedesátiny, asi nejvíc proslavila postava zlého čaroděje Rumburaka ze seriálu o Arabele, jeho herecký rejstřík je ale mnohem širší.

Rumburak foto: ČT

Kromě svého dlouholetého působení v pražské Ypsilonce se do povědomí veřejnosti zapsal i díky televizním vystoupením s Oldřichem Kaiserem nebo parodickou inscenací Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, vycházející z policejních odposlechů úplatných fotbalových činovníků.

ČTĚTE TAKÉ:

Jiří Lábus - bratr známého architekta Ladislava Lábuse - se narodil v Praze, kde také na přelomu 60. a 70. let vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. První a dosud jediné angažmá dostal v roce 1973 v tehdy ještě libereckém Studiu Ypsilon, se kterým později přešel do Prahy. Během let v divadle ztvárnil celou řadu vážných i komických postav. Za roli spisovatele Bonneaua ve hře Borise Viana Hlava medúzy získal v roce 1997 činoherní cenu Thálie.

Jiří Lábus v seriálu České století, kde věrně ztělesnil někdejšího předsedu...
Jiří Lábus propůjčuje svůj hlas Marge Simpsonové.
Jiří Lábus je známým dabérem. Propůjčil hlas například Marge Simpsonové.
Oldřich Kaiser a Jiří Lábus

Kromě divadla se Lábus často objevuje i před filmovou a televizní kamerou. Oblibě se těšila například televizní estráda Možná přijde i kouzelník, v níž Lábus spolu s Oldřichem Kaiserem a Jiřím Kornem sehráli řadu populárních skečů. Dvakrát získal Českého lva za vedlejší roli - v roce 1995 za film Ameika, loni pak za výkon ve snímku Klauni. Lábusův charakteristický hlas našel využití i v rozhlase, kde s Kaiserem tvoří seriál Rodinka, nebo dabingu (Lábus je už 25 let hlasem Marge Simpsonové).

Autoři: ,

Obchodní prostory k pronájmu
Obchodní prostory k pronájmu

Hýblova, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
13 000 Kč/měsíc

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat