Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruppert vrací Českého slavíka kvůli cenzuře. Žádného nezískal, oponují pořadatelé

Lidé

  7:30aktualizováno  12:43
Kdysi populární anketa Český slavík prožívá další aféru. Tentokrát to není jen kvůli způsobu moderování slavnostního večera či odhaleným hýždím Petra Čtvrtníčka v přímém přenosu, ale kvůli vyřazení vítěze jedné z kategorií z konečného pořadí.

Matěj Ruppert foto: MAFRA Dan Materna

Vítězem kategorie Hvězda internetu se měl stát rapper Řezník. Pořadatelé slavíka mu však na poslední chvíli odmítli předat ocenění kvůli tomu, že "spatřují v jeho textech závadné jednání".

Proti tomu se rozhodl protestovat zpěvák Monkey Business Matěj Ruppert. A to tak, že se rozhodl vrátit Českého slavíka, kterého získal v roce 2006 v kategorii Skokan roku. Informaci přinesl musicserver.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rozhodl jsem se vrátit Českého slavíka, kterého jsem získal v kategorii Skokan roku 2006. Dávám tak najevo svůj nesouhlas s jednáním pořadatelů, kteří odmítli ocenit rappera Řezníka a vyškrtli ho z právoplatného prvního místa v kategorii Hvězda internetu. Spatřuji v jejich kroku nebezpečí - nikdo by totiž neměl diktovat, co se v kultuře smí a co ne. Nikdo nemá právo být arbitrem vkusu. Je to nebezpečný precedens jenom dokreslující situaci ve společnosti. Začínáme být čím dál víc lhostejní ke křivdám, a to nejenom současným, ale i dávným a závažnějším. Pořadatelskou agenturu jsem již kontaktoval a chci se s nimi domluvit na předání. Tímto rovněž apeluji na své kolegy držitele slavíků, aby učinili podobné gesto a dali tak jasně najevo nevoli se současnou situací v Českém slavíkovi," uvedl Ruppert.

Pořadatelé oponují tím, že raper Řezník byl ze soutěže vyloučen, protože se v textech svých písní vulgárním způsobem vyjadřuje na adresu vybraných skupin obyvatel, explicitně zobrazuje násilí a užívání návykových látek.

Zaslali také Martinu Pohlovi, což je občanské jméno rappera Řezníka, otevřený dopis, ve kterém mu svůj postoj vysvětlují.

​Otevřený dopis panu Martinu Pohlovi (alias Řezník)

Vážený pane Pohle,

dovolte nám, abychom Vám přesně vysvětlili, proč jsme se rozhodli vyřadit Vás z konečného vyhodnocení soutěže Mattoni Český slavík – Hvězda Internetu 2013.

Neumíme posoudit umělecký dopad a kvalitu Vaší produkce. Nechceme ji ani cenzurovat nebo omezovat její šíření.

Rozhodně však nechceme a nebudeme podporovat propagaci extrémního násilí, kterou systematicky děláte ve svých textech i obchodních aktivitách. Například ubližování ženám, jak o něm zpíváte třeba ve skladbě „Ta holka v mym sklepě“, jednoznačně odmítáme a nebudeme ho podporovat. Proto jsme Vás před konečným uzavřením soutěže vyřadili ze součtu hlasování a konečného žebříčku. Takto pozdě jsme reagovali proto, že jsme Vaše spojení s násilím zjistili až v závěru soutěže. Kromě našich hodnot jsme vázáni právními předpisy České republiky, které nám mj. zakazují spojovat naše reklamní aktivity, kam spadá i uvedená soutěž, s propagací násilí či snižováním lidské důstojnosti.    

Je nám líto, pokud jsme ve Vás i Vašich fanoušcích vyvolali naděje na možný úspěch tím, že jsme Vás vyřadili až v samotném závěru soutěže. Pečlivě jsme zvažovali vzniklou situaci a její právní důsledky a mrzí nás, že došlo k následnému prodlení v komunikaci z naší strany.

V Praze dne 27.11.2013

Musica Bohemica s.r.o.     (Český Slavík Mattoni)
Karlovarské minerální vody a.s.     (Mattoni)       

Pořadatelé Českého slavíka podle serveru iDNES.cz také polemizují s tím, zda může Ruppert vůbec nějakého vracet, když žádného nezískal. Podle Jaroslava Těšínského z agentury Musica Bohemica totiž Ruppert má jen ocenění s názvem Skokan roku.

Ukázka textu rappera Řezníka

Můj Táta

Můj fotr mi dělal ze života peklo,hrklo
To ve mě pokaždý když mě kop do podpaždí
Měl mě za malýho spratka nikdy před spaním pohádka
Mám celou hubu křivou páč mě nekoupil rovnátka
Krvelačná hádka, u který zemřela matka
Začal mě vychovávat sám to teprv začli pravý jatka
Hitlerovská patka na jeho čele do prdele
Mě kopal denodenně chodil sem po čtyrech jak štěně
Na stěně mi visel můj voblíbenej dětskej plakát
Fotr ho zlostí sundal donutil mě na něj kakat
Měl sem zakázáno plakat jinak sem dostal další rány
Do zad, jizvy vod klacků a lopat nepřestal mě kopat
Sem dopad tak jak sem dopad, mozek v prdeli vobklopenej bandou hovad
Jo tak to kurva bylo, tak to je a tak to bude
Můj fotr mě bude řezat dokavaď to jenom pude

Ref:
Můj fotr byl zasranej tyran numero uno
Dával mi co pro to hned jak sem vopustil lůno
Postav se,klekni si,nezlob a sedni si,seber to ty zmrde
Poslouchej do prdele

ZDROJ: RadioOnline

Autor: