Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský generál pomohl CIA vyhrát studenou válku

Magazín

  11:18
MOSKVA - V období studené války pracovalo několik amerických či britských špionů pro komunistický Sovětský svaz, řada sovětských špionů se zase dala do služeb Západu. Jedním z nejvýznamnějších "krtků" (špionů v centrále cizí tajné služby) byl generál sovětské vojenské zpravodajské služby GRU Dmitrij Poljakov, který pracoval přes 25 let pro USA.

Americká výzvědná služba

Bývalý šéf CIA James Woolsey jej nazýval "perlou v koruně" a řekl, že Poljakov "nám pomohl nejen vyhrát studenou válku, ale také několikrát zabránil tomu, aby přerostla ve válku horkou".

Analýza vztahů Moskva - Peking
Poljakov, jenž se narodil před 90 lety, 6. července 1921, byl prozrazen podplukovníkem CIA a sovětským špionem Aldrichem Amesem a popraven ve svých 66 letech v březnu 1988 v Moskvě.

Pro CIA pracoval Poljakov od roku 1961 až do svého zatčení v létě 1986. Prozradil nejméně šest Američanů a jednoho Brita, které zverbovala Moskva.

Podal analýzu vztahů Moskva - Peking, která umožnila v roce 1972 Bílému domu orientaci při navazování užších kontaktů prezidenta Richarda Nixona s Čínou. V době války ve Vietnamu informoval Američany o taktice a strategii partyzánů i jejich hanojských pomocníků.

Přispěl i k vítězství v Perském zálivu
Předal technickou dokumentaci některých vojenských raket a tanků, přičemž znalost slabin těchto tanků, které používal rovněž Irák, přispěla k vítězství Američanů ve válce v Perském zálivu v roce 1991.

Poljakov také upozornil na způsoby, jakými SSSR obchází zákaz dovozu strategicky důležité techniky ze Západu. Poslal do Washingtonu takřka 100 čísel přísně tajného bulletinu, v němž nejvyšší důstojníci armády a KGB diskutovali o boji proti Západu.

Mnozí američtí zpravodajští experti soudí, že Poljakov měl pro Západ větší význam než plukovník GRU Oleg Peňkovskij (1919-1963). Zásluhou Peňkovského měl americký prezident John Kennedy přesné informace o sovětské vojenské síle v době, kdy sovětský vůdce Nikita Chruščov poslal na Kubu rakety s atomovými hlavicemi a Američané je chtěli odtamtud dostat, aniž by museli rozpoutat válku. Peňkovského popravili v Moskvě jako zrádce v květnu 1963.

Pro rybářské pruty nebo pro peníze?
Poljakova ostře odsoudil poslední šéf sovětské rozvědky KGB Leonid Šebaršin, když řekl, že tento generál nepracoval pro CIA kvůli nějaké ideji, ale pro peníze.

Poljakov ale svým americkým kolegům říkal, že pracuje z lásky k vlasti, kterou ničí komunismus. Obvykle mu prý stačily 3 000 dolarů za rok, někdy jenom rybářské pruty či luxusní zapalovače. Američané jej nazývali Cylindr, Bourbon či Donald.

Proti tomu Ames, který působil přes osm let jako sovětský a ruský špion (1984-1994), inkasoval od Moskvy přes 2,7 milionu dolarů, čímž se stal nejdražším špiónem v historii tajných služeb.

Poljakov se narodil 6. července 1921 na Ukrajině v rodině účetního. Vystudoval vojenskou školu, do druhé světové války se zapojil jako dělostřelec, získal v ní vyznamenání za statečnost. Po válce studoval na vojenské akademii a poté vstoupil do služeb GRU.

Rozhodlo úmrtí syna
Krátce po své třicítce byl v roce 1951 poslán na svoji první misi jako vojenský zástupce sovětského zastoupení při OSN v New Yorku. S americkými tajnými službami se sblížil během svého druhého pobytu v New Yorku v roce 1961.

V jeho rozhodnutí sblížit se s Američany prý sehrála rozhodující úlohu nemoc jeho nejstaršího syna. Poljakov údajně žádal Moskvu, aby mu dovolila vyšetření syna v USA, ta to ale odmítla a syn následně zemřel.

Poljakov, který na rozdíl od většiny sovětských agentů neholdoval příliš alkoholu, nekouřil a byl věrný své ženě, působil poté již jako americký špion v Barmě či v Indii. Podle jednoho důstojníka CIA chtěl Poljakov USA pomoci vyhrát studenou válku. "Cítil, že jsme velmi naivní a že v ní prohrajeme," řekl.

V roce 1974 byl Poljakov povýšen do hodnosti generála, o šest let později odešel do důchodu, ve kterém psal do jednoho loveckého časopisu. Idyla ale skončila jeho zatčením v létě 1986.

'Umřu jako Rus'
V jednom rozhovoru vzpomínal nejmenovaný agent CIA na loučení Poljakova s USA v roce 1980. Agent vyjádřil přání, aby se někdy v budoucnu znovu setkali a dali si v USA večeři. Poljakov prý odpověděl: "Nečekej na mě. Už do USA nepřijedu. Narodil jsem se jako Rus a jako Rus taky zemřu."

Na otázku, jaký bude jeho osud, jestliže Moskva přijde na jeho spolupráci s Američany, Poljakov řekl: "Neoznačený hrob." Až do ledna 1990 se nevědělo, co se s Poljakovem dál stalo. Tehdy sovětský list Pravda napsal, že Poljakov byl za špionáž 15. března 1988 popraven. A poté vyšlo najevo, že jej Moskvě prozradil Aldrich Ames.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...