Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský rocker hrál na Ukrajině. Doma mu spílají do fašistů a zrádců

Magazín

  12:00
MOSKVA - Veterán sovětského rocku Andrej Makarevič se opět ocitl v centru polemik jako v dobách největší slávy své kapely Mašina vremeni. Tentokráte se mu kvůli koncertu před uprchlíky na východní Ukrajině spílá do "zrádců národa" a ruští poslanci ho chtějí zbavit titulů, řádů a vyznamenání, která dostal i od prezidenta Vladimira Putina.

Andrej Makarevič, zpěvák a zakladatel legendární ruské kapely Mašina vremeni. foto: A.Savin/Wikipedia

Makarevič asi popudil ruské politiky nejen koncertem. "Všechny nás ženou směrem k Severní Koreji. Včera zakázali sýr, zítra zakážou internet a pozítří cestovní pasy," prohlásil před kamerou ukrajinské televize o situaci v Rusku po zákazu západních potravin.

"Andrej Makarevič dávno spolupracuje s fašisty. Už dávno si vybral, přešel na stranu nepřátel Ruské federace," prohlásil poslanec vládní strany Jednotné Rusko Jevgenij Fjodorov v listu Izvestija.

‚Koncert pro fašisty‘

I oscarový režisér Nikita Michalkov, známý svou loajalitou k Putinovi, se ostře pustil do rockera. Makarevičův koncert pro uprchlíky na východní Ukrajině přirovnal v ruské televizi ke koncertu "v okupovaném Minsku pro hitlerovské fašisty".

Internetové diskuse pod články o Makarevičovi jsou ještě říznější a hemží se v nich výrazy jako "skutečný zrádce", "prodejný žid" či "kamarád ukrajinsko-amerických vrahů". Rocker prý nehrál pro uprchlíky, ale pro katy a mučitele ruských zajatců.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejsem psychoanalytik, abych se v tom vyznal, to není moje věc. Ze všeho nejvíc se mi chce vypnout telefon, vypnout internet, posedět v tichu a zahrát si na kytaru," podělil se o dojmy hudebník v rozhovoru pro internetový list Gazeta.ru. Kvůli uprchlíkům prý oželí i vyznamenání, koncert pro ukrajinské utečence se chystá uspořádat také v Moskvě.

Situace dospěla tak daleko, že se ozvala i úřední ombusmanka. "Jsem proti využívání státních mechanismů v boji s jinak smýšlejícími. Andrej Makarevič dostal svá vyznamenání za dřívější zásluhy," prohlásila Ella Pamfilovová a připomněla, že naopak na Ukrajině či v Pobaltí se místní politici v "protiruském zápalu" pokoušejí pronásledovat jiné umělce, novináře, vědce a podnikatele za proruské postoje.

Rusko - cirkusová kobyla

Známý satirik Viktor Šenderovič usoudil, že litovat lze prý hlavně Rusko, které se chová jako cirkusová kobyla a opakuje stará čísla v parodii na sovětské časy. Řády, tituly a vyznamenání už přece odebírali tvůrci sovětské vodíkové bomby, akademikovi Andreji Sacharovovi, jakmile se projevil jako disident.

O odebrání státních vyznamenání Makarevičovi se v Rusku mluvilo už v březnu - poté, co ostře kritizoval ruskou anexi Krymu. Tehdy se jej zastala zpěvačka Alla Pugačovová či miliardář Michail Prochorov.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Premium Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Mohlo by vás zajímat