Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vzpomínají na Filipa Topola? S klavírem se pral jako s divokým zvířetem

Magazín

  6:00
Originální hudebník a písničkář, raritní zjev české kultury, tichý introvert s prsty od krve, tak vzpomínají na Filipa Topola jeho slavní přátelé. Poslední rozloučení s hudebníkem proběhlo ve středu odpoledne a navázal na něj vzpomínkový koncert Sbohem a řetěz. Jak na Filipa Topola vzpomínají jeho přátelé a kolegové?

Filip Topol přebírá za svého otce, dramatika Josefa Topola, cenu Thalie (2009) foto: Lidové noviny

Písničkář Jan Burian

Písničkář Jan Burian

Máme s Filipem společný nástroj - klavír. On se s ním pral jako s divokým zvířetem. Potkával jsem ho - bydlel ve stejném domě jako moje matka - a ukazoval mi zakrvácené ruce. "Včera jsem měl koncert," říkal. Byl to jeden z mála skutečně originálních hudebníků a písničkářů. Zřejmě se choval ke svému životu jako k tomu klavíru. Chybí mi.

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra.

Exministr obrany Alexandr Vondra

Když mě s ním koncem sedmdesátých let seznámil jeho bratr Jáchym, dělal jsem si z něj legraci, že je to ještě dítě, pokřikoval jsem na něj "hej mladej". Pak jsem ho slyšel na legendárním soukromém koncertu ve Veltrusech a úplně mě uhranul. Lepší hudbu jsem u nás neslyšel. Pak jsme spolu trávili hodně času společně v Trojanově ulici na nábřeží Vltavy - já už žil se svou budoucí ženou Martinou, on chodil s její sestrou Monikou, kterou zvěčnil jako Marilyn Monroe. Poznal jsem, jak citlivý člověk Filip byl...Žiletky v jeho těle byly příliš ostré na to, aby mezi námi zůstal. Měl jsem ho moc rád.

Umělecký šéf Činohry ND Michal Dočekal

Šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal

Bylo mi patnáct nebo šestnáct, když jsem poprvé viděl a slyšel Psí vojáky v klubu Futurum společně s Michael´s Uncle. Byl to, teď už vím, nejdůležitější koncert mého života.

Novinář a spoluzakladatel Respektu Jan Macháček

Jan Macháček převzal Cenu Ferdinanda Peroutky

Myslím, že Filip prožil a dokonal osud mnohých frontmanů kapel. Často platí, že ač působí jako exhibicionisti (piano od krve, hraní nohama), jsou ve skutečnosti introverti (i když je to taky takový klišé, že jo). My, co jenom hrajem na nějaký nástroj, to odehrajem třeba i v depresi (a možná se to tolik nepozná), ale pokud má frontman depresi či samotářskou a ostýchavou náladu, musí to nějak přebít a nějak se vybudit, protože publikum si to žádá. A pak nezbývá než s tím přestat a zkusit hledat energii jinde, v sobě. Na Tonyho Ducháčka, který už pět let nepije, také lidé pokřikují, ať si zase dá pivo na hlavu. (Úryvek ze článku, který vyšel v časopisu Respekt)

Režisér Zdeněk Tyc

Už po několika setkáních s Filipem jsem zjistil pozoruhodnou skutečnost: jakkoli uměl být divoký a drsný, přímý až hrubý (vůči aroganci, vůči moci), vždy byl slušný k ženám. Galantní. Nikdy před nimi nemluvil sprostě.

Jak na Filipa Topola vzpomíná redaktor Lidových novin Jiří Peňás?

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!