Socioložka Jiřina Šiklová ve své řeči připomněla, že Battěk byl za komunistického režimu více než 9,5 roku zavřený, i jeho politickou dráhu včetně členství v ČSSD. "Naštěstí byl vyloučen, podepsán je pod tím nějaký Paroubek," uvedla.
ČTĚTE TAKÉ: |
Mezi smutečními hosty byli například vojenský historik Eduard Stehlík, bývalý ministr vnitra Jan Ruml, exministr obrany a někdejší disident Alexandr Vondra, publicista Jan Rejžek nebo spisovatel, herec a zpěvák Jan Vodňanský.
Rudolf Battěk:Battěk byl v listopadu 1989 čelným představitelem Občanského fóra a byl i členem ČSSD. Strana ho v červnu 1990 vyloučila, ale její ústřední výkonný výbor o tři roky později toto rozhodnutí zrušil. Do sociální demokracie se Battěk nevrátil, protože se mezitím stal členem Asociace sociálních demokratů. Tehdejší předseda ČSSD a nynější prezident Miloš Zeman tehdy změnu vysvětlil tím, že žádná demokratická strana nemá právo na vyloučení těch členů, kteří mají jiné názory. V roce 1996 Battěk neúspěšně kandidoval jako nezávislý do Senátu ve volebním obvodu v Praze 8. |
Smuteční věnce zaslalo polské velvyslanectví, český PEN klub nebo Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, jehož byl Battěk členem.
"Marně se chytáme letících pavučin a ostnatého drátu, marně se opíráme patou o hroudu," zarecitovala verše Jaroslava Seiferta herečka Vlasta Chramostová.
Ze současných politiků se na smutečním obřadu objevil například ministr spravedlnosti Pavel Blažek. "Nebýt takových lidí, jako byl on, tak bychom dodnes žili v 'komunistickém ráji'," podotkl Blažek a dodal, že si Battěka velmi váží, přestože ho osobně neznal.
Přítomným byla v obřadní síni k dispozici kniha s názvem Dámy a pánové, kterou sepsal Battěk v letech 1983 až 1985 a na jejíž text se často ve svém smutečním projevu odvolávala Šiklová. "Dámy a pánové, bojte se včas sami sebe, abyste se později nemuseli bát následků svých činů," píše v ní například autor.