Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S vdovou po Titovi se v Bělehradě přišly rozloučit stovky lidí

Lidé

  15:51
BĚLEHRAD - S Jovankou Brozovou, vdovou po zakladateli poválečné Jugoslávie a jugoslávském exprezidentovi Josipu Brozi Titovi, se v sobotu v Bělehradě přišly rozloučit stovky lidí. Osmaosmdesátiletá Brozová, která po Titově smrti v roce 1980 žila dlouhé roky v nemilosti, zemřela 20. října v Bělehradu.

Brozové vzdává čest válečný veterán z druhé světové války. foto: Reuters

"Dnes se neloučíme jen s Jovankou Brozovou, loučíme se s Titovou érou," prohlásil srbský premiér Ivica Dačić. "Dnes je ve znamení odchodu poslední ikony bývalé Jugoslávie." Zástupy lidí, kteří se přišli poklonit Jovančině památce, se v Domě květin, Titově mauzoleu, tvořily od ranních hodin.

VÍCE K TÉMATU:

"Přišli jsme vyjádřit úctu a vzpomenout na šťastnou dobu," prohlásila Radojka Životičová z Bělehradu, která se zesnulé přišla poklonit. Jak připomněla agentura AP, účastníci piety vzpomínají na někdejšího jihoslovanskou federaci jako zemi míru, prosperity a rovnosti. Po Titově smrti ale naplno propukly etnické spory, které v 90. letech vyvrcholily v krvavý rozpad společného státu.

"Vždy jsem byl a vždy bude Jugoslávcem," řekl Sergej Nikolov, který do Bělehradu přicestoval z Makedonie. "To je jediná země, kterou uznávám," dodal o Jugoslávii.

Jovanka Brozová i Josip Broz Tito

Jovanka Brozová se za Tita provdala v roce 1952. Během partyzánského boje za druhé světové války a po ní pracovala pro Tita jako tajemnice. Za války byla dvakrát zraněna.

Po boku svého muže měla značný politický vliv, o který ale po jeho smrti okamžitě přišla. Několik dní po skonu autokratického vládce v květnu 1980 byla uprostřed noci vystěhována z prezidentské rezidence do nedaleké státní vily. Do politického pádu někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000 žila prakticky v domácím vězení.

Poté se její životní podmínky začaly poněkud zlepšovat. Úřady jí obnovily osobní doklady, opravily dům a přiznaly státní penzi. Do té doby byla závislá pouze na sociálních dávkách.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat