Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Viktorem Černomyrdinem se rozloučil stát, církev i Gazprom

Lidé

  12:52
MOSKVA - Rusko se státními poctami pochovalo bývalého premiéra a zakladatele mocného plynárenského koncernu Gazprom Viktora Černomyrdina, který ve středu zemřel v Moskvě ve věku 72 let.

Pohřeb Viktora Černomyrdina: Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv foto: ČTK

S jedním z nejvlivnějších a nejvýraznějších ruských politiků postsovětské éry se rozloučilo vedení státu a církve, špičky ruské společnosti a ekonomiky a diplomaté.

Černomyrdin se z prostého dělníka vypracoval až do postavení sovětského ministra a šéfa ruské vlády. Naposledy působil jako prezidentův poradce, předtím byl až do loňského června velvyslancem na Ukrajině.

"Celý život pracoval pro vlast. Všechny povinnosti splnil se ctí," zdůraznil prezident Dmitrij Medveděv jako první z řečníků. Za nejtěžší z Černomyrdinových zkoušek označil řízení vlády během let 1992 až 1998, tedy od rozpadu Sovětského svazu po krach státních financí.

Čtěte také:

Ocenil i přínos zesnulého k pozdvižení plynárenství do role klíčového odvětví a k rusko-ukrajinským vztahům, kdy jako diplomat hasil požáry mezi Moskvou a Kyjevem. "Nepamatuji si, že by byl jedinkrát ve špatné náladě, anebo by ji dal najevo. Vždy se usmíval, vždy žertoval," poznamenal Medveděv.

Dojatý Putin:

Zůstane pro nás příkladem, jak sloužit vlasti a lidu.

"Byl to velice výrazný a talentovaný člověk. Ať se chopil čehokoliv, měl úspěch," řekl zjevně dojatý premiér Vladimir Putin. "Ani v nejtěžších dobách neutíkal před odpovědností. Bude nám velice chybět... Zůstane pro nás příkladem, jak sloužit vlasti a lidu," dodal lámajícím se hlasem.

"Popularitou se vyrovnal nejen ukrajinským politikům, ale i umělcům. Vždy poutal pozornost. Jeho osm let na Ukrajině zanechalo nesmazatelnou stopu," zdůraznil šéf ukrajinské diplomacie Kosťantyn Hryščenko, aniž se zmínil, že za předchozího prezidenta Viktora Juščenka hrozilo ruskému velvyslanci, že za prostořekost bude prohlášen nežádoucí osobou.

S expremiérem se rozloučili také nejbližší příbuzní i šéf Gazpromu Alexej Miller. Církevní část obřadu na Novoděvičím hřbitově vedl patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve. Rakev provázela čestná vojenská stráž.Pohřeb Viktora Černomyrdina: Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv

Černomyrdin byl pohřben po boku manželky Valentiny, která zemřela letos na jaře. Na stejném moskevském hřbitově spočívá i první ruský prezident Boris Jelcin, jemuž býval nejbližším spolupracovníkem. Během operace Jelcinova srdce zastával tehdejší premiér po 23 hodin i roli hlavy státu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat