Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarrazin čelí kritice, spojil krizi eura s holocaustem

Lidé

  7:00
BERLÍN - Další vlnu kritiky vyvolal v Německu tamní kontroverzní politik a ekonom Thilo Sarrazin svou novou knihou Europa braucht den Euro nicht (Evropa euro nepotřebuje), v níž dal úsilí o záchranu eura do souvislosti s německými snahami o odčinění holokaustu.

Thilo Sarrazin foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Odmítavé reakce na názory prezentované ve více než 400stránkové publikaci, vycházející v úterý, shrnul za všechny bývalý ministr financí Peer Steinbrück, podle něhož kniha obsahuje "hovadiny".

Bývalý člen vedení německé centrální banky a někdejší šéf financí na berlínské radnici ve své knize analyzuje údajné lži spojené se snahou evropských a především německých politiků o záchranu eura. Jedním z hojně diskutovaných prostředků je zavedení společných evropských dluhopisů, takzvaných eurobondů, po nichž volají hlavně státy nejvíce postižené dluhovou krizí, ale chce je i nový francouzský prezident François Hollande.

ČTĚTE TAKÉ:

V Německu je prosazuje levicová opozice. Podle Sarrazina je požadavek zavedení eurobondů na německé straně "poháněn velmi německým reflexem, podle něhož bude pokání za holokaust a druhou světovou válku ukončeno teprve tehdy, až všechny naše zájmy i naše peníze předáme do evropských rukou". Berlín by podle něj neměl na záchranu eura vydávat už žádné peníze.

Společná měna je ideologie

Sedmašedesátiletý politik německé sociální demokracie (SPD) kritizuje také údajnou skutečnost, že prohlubování evropské integrace, včetně myšlenky společné měny, se stalo "pouho pouhou ideologií". "Euro bylo zneužito ideology evropského spolkového státu," míní Sarrazin. Rozhodně odmítá i názor, opakovaně zdůrazňovaný zejména kancléřkou Angelou Merkelovou, že pokud ztroskotá společná měna, ztroskotá také Evropa.

"Evropa je úspěšná, když panuje mír, když v evropských zemích trvá nebo se posiluje stabilní demokracie, když lidé mohou vlastními silami zlepšovat své životní podmínky, najít práci a žít z plodů své práce," tvrdí Sarrazin.

Euro

Na otázku, zda k tomu potřebuje euro, odpovídá jednoznačně: "Ne." Především paralela mezi německou historickou odpovědností za vyvražďování Židů za druhé světové války a evropskými dluhopisy narazila v Německu na tvrdou kritiku. "Sarrazinovy názory jsou tak slaboduché, že by se o nich nemělo vůbec diskutovat," soudí prezident Německo-izraelské společnosti a rovněž člen SPD Reinhold Robbe. "Sarrazin se dostává stále více napravo a do ofsajdu. Je ubohé, když vytahuje holokaust jen proto, aby zajistil svým tezím k eurobondům co největší pozornost," přidal se parlamentní vůdce Zelených Jürgen Trittin.

Autor bestselleru

Jedna z nejkontroverznějších osob současné německé politiky nepochodila ani u berlínské vlády, která jinak myšlenku společných dluhopisů dlouhodobě odmítá. "Sarrazin buď z přesvědčení říká a píše do nebe volající nesmysly, nebo to dělá z opovrženíhodné vypočítavosti," prohlásil ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle jeho předchůdce Steinbrücka (SPD) neznamená euro jen společnou měnu a trh, ale také evropskou civilizaci.

Sarrazin si prý z této kritiky nic nedělá a se zájmem ji v médiích sleduje. Čeká hlavně na to, jak jeho nové dílo přijmou čtenáři. Vlnu nevole totiž u západních sousedů Česka zvedla už jeho předchozí kniha Německo páchá sebevraždu z roku 2010, v níž se kriticky vyjadřoval k vlivu přistěhovalců na německou společnost. Publikace se však v Německu stala bestsellerem a vyšla v řadě překladů, včetně českého.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat