Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sbíral lidovou hudbu, jukebox bude na webu

Magazín

  7:00
Legendární americký muzikolog Alan Lomax za svůj život nasbíral tisíce nahrávek lidové hudby z různých částí světa. Obsah jeho archivu bude od února přístupný na internetu.

Alan Lomax. foto: loc.gov

Bob Dylan ho pochvalně nazýval "misionářem". Z jeho sbírky pro svou tvorbu čerpali Moby či Bruce Springsteen. Alan Lomax, který zemřel v roce 2002 ve svých 87 letech, je uznávaným muzikologem a folkloristou nejen v angloamerickém světě. K jeho práci nyní poprvé dostane přístup široká veřejnost.

Šedesát let cestoval s nahrávacím zařízením po Spojených státech, ale také v Karibiku, Velké Británii, Irsku, Španělsku i bývalém Sovětském svazu. Sbíral tvorbu lokálních hudebníků a mnohé z nich představil širší veřejnosti. Jako první například na počátku 40. let minulého století zachytil bluesového muzikanta Muddyho Waterse, který se později zařadil na 17. místo ve stovce nejlepších umělců všech dob podle časopisu Rolling Stone.

Na konci 50. let zase objevil písničkáře a kytaristu Freda McDowella, jehož písně později přebrali skupiny Rolling Stones, Aerosmith, zpěvačka Bonnie Raittová a další muzikanti. Lomax měl podle expertů talent hledat materiál v nejzapadlejších koutech světa, kde by to nikoho ani nenapadlo – na plantážích amerického Jihu, v haitských chýších i baskických horách. Zároveň si dokázal získat důvěru místního obyvatelstva, které ho s důvěrou přijímalo mezi sebe. Nezajímal se výhradně o hudební čísla. Pořídil také vzácné videonahrávky tanečních vystoupení nejrůznějších etnických skupin, zaznamenal vzorky mluvené řeči, zajímavých dialektů a třeba již v současnosti neexistujících nářečí.

Jak napsal americký list The New York Times, Lomax dávno před nástupem internetu snil o tom, že jednou bude možné sdílet nasbíraný materiál s ostatními lidmi, s jejichž pomocí bude možné bohatou kolekci analyzovat a rozšiřovat. Svůj plán nazval "globální jukebox" a zasvětil mu posledních dvacet let svého života. S využitím počítačů se probíral svými záznamy, třídil je, srovnával a vymýšlel nejrůznější parametry pro usnadnění vyhledávání.

"Ten projekt se mohl naplno vyvinout teprve s příchodem moderních technologií," vysvětlila listu sběratelova dcera Anna Lomaxová Woodová, která jako malá doprovázela otce na výpravách a nyní se stará o jeho dědictví. S jejím přičiněním se tak nejpozději na konci února na internetu objeví na 5000 hodin zvukových záznamů, 400 tisíc filmových stop, 3 tisíce videonahrávek a 5 tisíc fotografií a dokumentů nasbíraných Lomaxem za jeho dlouhou kariéru. Celkem 17 tisíc hudebních nahrávek bude k dispozici zcela zdarma, další bude možné za poplatek stáhnout nebo objednat na CD.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat