Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

David Letterman končí. Nebál se zesměšňovat prezidenty i džihádisty

Lidé

  14:25
NEW YORK - Miliony Američanů nespouští několik posledních večerů oči z obrazovek, kde velké filmové a hudební hvězdy defilují v pořadu televize CBS Late Show kvůli jedinému muži. Slavný komik a moderátor David Letterman se po třech dekádách loučí s komediální talk show, se kterou podle kritiků přinesl do amerických médií do té doby nevídaný druh humoru. Před rokem se sám rozhodl s televizí skončit a nyní svá slova plní.

David Letterman foto: ČTK

Jeho poslední večer je na programu ve středu, již od minulého týdne se však show nese v duchu loučení a jeho hosté dokládají pozici, kterou si během svého působení na mediální scéně vybudoval. V pořadu se během několika dní vystřídali hosté jako exprezident Bill Clinton, herci Julia Robertsová, Al Pacino, George Clooney či zpěvačky Norah Jonesová nebo Cher. V pondělí si s ním na pámatku udělal „selfie“ Tom Hanks a zazpíval mu rocker Eddie Vedder, dnes k němu zavítají Bill Murray a Bob Dylan.

¨Slavné začátky. David Letterman s hercem Billym Murrayem

„Jsem vážně, vážně rozpolcený. Vím, proč bych tu show už neměl dělat, ale v poslední době jde všechno tak hladce,“ popisoval osmašedesátiletý televizní veterán novinářům své pocity po první sérii rozlučkových pořadů minulý týden. „Díky prostému oznámení svého odchodu do důchodu jsem teď každý den hvězdou,“ konstatoval se svou typickou sebeironií muž, jemuž v posledních týdnech stoupla sledovanost pořadu k téměř čtyřem milionům diváků, zatímco celoroční průměr má zhruba o milion nižší. Dívá se na ni více lidí než na konkurenční pořady Late Show na NBC - která je dlouhodobě sledovanější - i Jimmy Kimmel Live na ABC.

Kariéra v televizi

Letterman začínal svou kariéru v roce 1982 pořadu Late Night with David Letterman právě na NBC. Když o deset let později končil kariéru legendární komik Johnny Carson, soudilo se, že jej v jeho Tonight Show nahradí právě Letterman. Vedení televize však vybralo Jaye Lena, a tak neúspěšný uchazeč zamířil na CBS. Tady jej po 23 letech nahradí nová komediální hvězda - Stephen Colbert, který si již vysloužil uznání za svůj pořad The Colbert Report.

Široce uznávaný humorista vytvořil svébytný syrově ironický styl, který si nebral servítky před žádnou veřejnou osobností či společenským jevem, a mnohokrát se opřel do všech prezidentů, kteří během let seděli v Bílém domě. Nebál se však například ani zesměšňovat džihádisty, za což před čtyřmi lety jistý radikální islamista na webu vyzval k jeho zabití. „Všichni vědí, že je za tím Jay Leno,“ vtipkoval tedhy Letterman na adresu svého hlavního konkurenta, jehož Tonight Show na televizi NBC byla podle některých kritiků vždy kvalitativně o krůček před Lettermanovým pořadem. Leno se s obrazovkami rozloučil již loni.

Top 10 z Lettermana

Americká média jsou v těchto dnech plná Lettermanových žebříčků TOP 10: řeší desítku jeho nejlepších vtipných gagů, hudebních čísel či sportovních výkonů během více než 6000 repríz slavného pořadu. Za jeden z jeho vrcholných kousků bývá považováno zinscenované interview, které vedla Lettermanova matka - důchodkyně v roce 1994 s tehdejší první dámou Hillary Clintonovou, jíž se mimo jiné ptala, zda by její manžel nemohl nějak „smazat“ Daveovy parkovací pokuty.

Slavný americký moderátor David Letterman

Letterman je podle agentury AP výjimečný i způsobem svého „dobrovolného“ odchodu. Jay Leno i Johnny Carson, který bavil lidi z obrazovek NBC tři desetiletí, byli totiž vedením televizí nuceni uvolnit místo mladším. „Ne tak Letterman ... Neodchází bez pochybností či dokonce lítosti, ale má situaci pod kontrolou do samého konce,“ napsala AP.

Autoři: ,

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...