Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šestnáctiletá muslimka konvertovala, teď prchá před svou rodinou

Magazín

  8:00
COLUMBUS/PRAHA - Byla vychována v islámu, pak se ale rozhodla, že se stane křesťankou. A protože se Fathima Rifqa Baryová bála, že ji rodiče zabijí, v šestnácti letech utekla z domova. Nyní jí soud přiznal svobodu – přes nezletilost se nemusí vracet.

Fathima Rifqa Baryová

"Můžeme slavit vítězství. Je to skvělá zpráva pro všechny, kdo jsou ve stejné situaci jako Rifqa. Pro ty, kteří musejí utíkat z domovů a čelit pronásledování za to, že věří v Ježíše Krista," píše se na internetových stránkách Baryové.Soud v americkém státě Ohio ve středu totiž rozhodl, že středoškolačka, která kvůli konvertování ke křesťanství utekla z domova a ukrývala se u rodiny křesťanského pastora, zůstane až do dovršení plnoletosti v pěstounské péči pod poručnictvím státu.

A až v srpnu oslaví osmnáctiny, bude si moci sama vybrat, kde chce žít. Právní zástupce dívky v prohlášení uvedl, že se "Rifqa a její rodiče vzájemně milují a respektují a své neshody budou řešit pomocí společných sezení", informovala agentura AP.

Šestnáctiletá Fathima Rifqa Baryová utekla z domu minulý rok v červenci, když její rodiče zjistili, že se nechala pokřtít. Velké tajemství se "provalilo", když ji otec Mohamed Bary přistihl, jak se modlí. Po tomto incidentu se rodina rozhodla, že se vrátí na Srí Lanku, odkud v roce 2000 do Spojených států emigrovala. Otec zavřel svůj výnosný obchod s klenoty a matka začala rodinu připravovat na návrat domů. Tehdy se Rifqa rozhodla, že uteče.Koupila si lístek na autobus a odjela do floridského Orlanda ke svým "přátelům", které poznala na sociální síti Facebook, k evangelickému pastorovi Blakeovi Lorenzovi a jeho ženě Beverly. Zůstala u nich téměř tři týdny, poté ji úřady přemístily do náhradního domova. Dívka totiž trvala na tom, že se domů nemůže vrátit.

Hlavním důvodem byla obava, že ji za její "zběhnutí" od islámu rodiče určitě zabijí, kvůli zachování cti. Její příběh se ihned dostal do povědomí médií a videa, kterými chtěla upoutat pozornost na svůj příběh, zhlédly tisíce diváků internetového kanálu YouTube.com.

Během soudu, který se od srpna postupně protahoval, padlo z obou stran mnoho obvinění. "Pokud nosíš v srdci Ježíše, tak jsi pro mě mrtvá!" anebo "Zabiji tě!", tak prý dceři vyhrožoval její muslimský otec. Ten to jen dementoval slovy, že je to pouhá lež, že dívce někdo přikazuje, co má říkat. "Upřímně, to není moje dcera, kdo tu mluví...", prohlásil Bary v jednom televizním interview.

Řekl také, že je přesvědčen, že jí pastor Lorenz "vymyl mozek" . Policejní šetření mu později dalo za pravdu a přiznalo jemu i jeho ženě status "milujících rodičů". V říjnu byla přemístěna zpět do Ohia do dětského domova a po dalších slyšeních se rodina s dcerou domluvila na společných sezeních, kde se budou bavit o islámu i křesťanství.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat